۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - چگونه امام زمان را در عمل یاری کنیم؟

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 19 مهر 1390


مرتبه‌ی دیگر یاری امام علیه السلام ، یاری با عمل است اطاعت از امام در حقیقت با اطاعت اوامر و نواهی الهی تحقق پیدا می‌كند و با پی گرفتن و قبول این امر و نهی‌هاست كه انسان می تواند امامش را یاری رساند .

سفارش امام صادق علیه السلام به تمام شیعیان چنین است :

« به هر كس از شیعیان كه می بینی از من اطاعت می كند و سخن مرا می پذیرد ،سلام برسان و ( بگو) من شما را به تقوی و ورع در دین خود سفارش می‌كنم و اینكه برای خدا كوشش كنید ، راستگو باشید ، ادای امانت كنید ، سجده‌های طولانی كنید و خوب همسایه داری كنید كه پیامبر صلی الله علیه و آله این احكام را آورده‌اند . امانت هر كس را - خوب یا بد كه شما را امین خود دانسته - به او برگردانید ... با بستگان خود ارتباط و رسیدگی داشته باشید ، بر جنازه‌های آنها ( اهل سنت ) حاضر شوید ، به عیادت بیمارانشان بروید و حقوق آنها را ادا كنید .»(1)


 امام صادق علیه السلام شیعیان را به تمام نیكویی‌ها و خلق‌های مبارك و خیر فرا خوانده‌اند. حتی آنها را به ارتباط مناسب با خویشاوندانی كه به حقوق امام معترف نیستند ، دعوت كرده‌اند . به حقیقت می‌توان حكمت این امر را در آن دید كه سلوك الهی و نیكو، دیگران را به تشیع جذب می‌كند به گونه‌ای كه دیگران با دیدن اخلاق مناسب در ما ، آن را منتسب به امام عصر علیه السلام می‌دانند . لذا ائمه علیهم السلام ما را بر حذر داشته‌اند از ارتكاب اعمالی كه باعث سرزنش شدن ایشان می شود ما به واسطه‌ی تشیعمان منسوب به امامیم و چون فرزندی برای ایشان ، عملمان به پدرمان منسوب است . همانگونه كه اگر عمل فرزندی نامناسب باشد ، پدر و مادرش ملامت می‌شوند ، اگر ما نیز درست عمل نكنیم در واقع مایه‌ی سرافكندگی و رسوایی و بدنامی امامان شده‌ایم لذاست كه بسیار به ما سفارش كرده‌اند كه بر خوردتان با دیگران به گونه‌ای نباشد كه ایشان را از دین و از ما -اهل بیت- زده و بریده كنید ،‌ بلكه چون زیور و زینت ما باشید و باعث جذب و ربایش دیگران به طریق صحیح گردید :

« مردم را بدون ( بهره‌‌گیری از ) زبان‌هایتان بلكه با اعمال نیكویتان دعوت به خوبی‌ها كنید تا از شما (‌در امر دین) صداقت و ورع ببینید .» (2)


ورع لازمه‌ی یاری عملی


 محدوده‌ی احكام و دستورات عملی دین را هرگز نباید به صورت یك خط مویین مرزی دید كه تا حد نهایت می‌توان به آن نزدیك شد . دین ، دارای یك نوار مرزی است كه هر چقدر از این نوار مرزی فاصله بگیریم به احتیاط و اجتناب خروج از دین بیشتر عمل كرده‌ایم به بیان دیگر ، آنچه از روح روایات بر می آید این است كه ما باید تا آنجایی پیش برویم كه یقین كنیم به حرام در نمی‌غلتیم و اگر كمترین احتمالی برای به حرام افتادن باشد وظیفه‌ی عقلی ، تربیتی و پیش گیرانه‌ی ما دوری از آن عمل است . این روحیه‌ی صیانت از دین را كه آدمی همه‌اش در پی این باشد كه نكند ناخودآگاه دست به معصیت برد « ورع » نام می‌نهند . اگر به حلیت چیزی مطمئن نیستیم و یقین نداریم كه دست یازیدن به آن ، معصیت خدا نیست، نباید به آن نزدیك شویم. در ارتباط با مسائل شبهه ناك كه اختلاف در حكم مراجع وجود دارد یا تشخیص مصادیق حرام به عهده‌ی مكلف قرار داده شده ، چنین حقیقتی رخ مینماید .

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند :

 علیكم بالورع فإنه الدین الذی نلازمه و ندین الله به و نریده ممن یوالنا.(3)

 بر شماست به رعایت ورع ، به درستی كه ورع ‌آن دینی است كه ما ملتزم به آن هستیم وخدا را به وسیله‌ی آن بندگی می كنیم و همین را از اهل ولایت و محبت خود انتظار داریم .

 آنچه امام عصر علیه السلام از ما می‌خواهند دارا بودن همین شیوه و سبك در زندگی است . در حقیقت كسی كه دین خود را چون گوهری نگهداری می‌كند ، هر لحظه هول و هراس آن را دارد كه نكند دزد معصیت به آن بزند و گوهرش را برباید . لذا نهایت احتیاط را به خرج می دهد.


 رعایت ورع در خانم‌ها


 رعایت این محدوده‌ها و صیانت از دین و تقوای الهی در مراتب گسترده‌تری برای خانم‌ها مطرح است .سیره‌ی عملی حضرت زهرا علیهما السلام به خوبی می‌تواند در این راه رهبری كند .

 از امام صادق علیه السلام نقل شده است كه :

 امیرالمومنین و حضرت زهرا علیهما السلام نزد پیامبر رفتند تا ایشان در مورد وظایف خاص هر كدام حكم فرمایند : پیامبر صلی الله علیه و آله چنین حكم فرمودند كه حضرت زهرا علیهما السلام كارهای داخل منزل را انجام دهند و امیرالمومنین علیه السلام وظایف خارج از خانه را بر عهده گیرند.

 اینجا بود كه حضرت زهرا علیهما السلام فرمودند :« جز خدا كسی نمی‌داند كه من چقدر خوشحال شدم از اینكه پیامبر خدا تماس و برخورد با نامحرم را از دوش من برداشتند .» (4)


پرهیز از برخورد با نامحرم


 بر خلاف آنچه امروز تبلیغ می‌گردد و ارزش تلقی می شود برخورد با نامحرم نباید برای یك بانوی شیعه مطلوب باشد . هر خانم متدینی باید ابتدائاً به وظیفه‌ی خویش بیندیشد و آنچه خدا می‌خواهد را هدف خویش قرار دهد ، گو اینكه به بی‌عرضگی و تحجر متهم گردد. اگردر بعضی شرایط خاص ، خانم‌ها به دلایل مختلف مجبور به كار در خارج از منزل می‌شوند باید متوجه باشند كه این كار برای آنها ارزش تلقی نشود ، بلكه در درون خود وضعیت مطلوب را عمل به سیره‌ی فاطمی بدانند .

امیرالمومنین علیه السلام وقتی بی‌دقتی مردها در كنترل خروج زن‌ها از منزل و برخورد آنها با نامحرمان را دیدند چنین آنها را مورد عتاب قرار دادند :

 « اما تحستحیون و لاتعارون نساء كم یخرجن إلی الأسواق و یزاحمن العلوج » (5)

 وقتی خانم‌ها خارج از حد ضرورت و بدون دلیل خاصی در معابر و بازارها رفت و آمد كنند و برخورد با نامحرمان و مردهای غریبه داشته باشند ، باید متوجه باشند كه این برخوردهای فیزیكی یا سر و كله‌ زدن و اختلاط‌های گوناگون و به بهانه‌های مختلف ،‌قطعاً خلاف رضای خدا و امام زمان علیه السلام است .


رعایت ورع حتی در اعمال عبادی


 این رعایت‌ها و اجتناب‌ها تا آنجا نیكو دانسته می‌شود كه به اعمال عبادی خانم‌ها نیز تسری می‌یابند به گونه‌ای كه مثلاً وظیفه‌ی نماز جماعت از خانمها برداشته شده و ثواب افزونی به نماز فردای آنها در منزل وعده داده‌اند .

پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله فرمودند :

« نماز زن به تنهایی در خانه‌اش از نماز جماعت او بیست و پنج برابر بیشتر فضیلت دارد.» (6)

 این گونه عبادت كردن در مكان‌های پوشیده و دور از دیدرس نامحرم ، برای زن مناسب‌تر دانسته شده و حتی تلویحاً او را از خروج از خانه برای نماز جماعت نیز بازداشته‌اند .البته همین جا می‌گوییم كه نمی‌توان منكر خروج‌های ضروری خانم‌ها برای خرید مایحتاج خانه یا به علت دیگر ضرورت‌ها نشد ، اما اصل ثابت این است كه هر چه بیرون آمدن و برخورد خانم‌ها با نامحرمان كمتر باشد ، به نفع خود ایشان است . ضمن اینكه كیفیت رفع آن ضرورت‌ها نیز مهم است . یعنی مثلاً خانمی كه برای خرید به بیرون منزل می رود ، به گونه‌های متفاوتی می تواند با نامحرم تماس بگیرد كه یقیناً حالت مطلوب آن اكتفا به حداقل است . این چنین ، هر چه بتوان این پیشگیری و سپر گزینی را پیشه ساخت ، قرب بانوی شیعه به خدایش بیشتر خواهد بود .

روزی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله از اصحاب خود پرسیدند : چه هنگام زن بالاترین درجه‌ی قرب به پروردگارش را دارد ؟ وقتی حضرت امیر علیه السلام این سوال را خدمت حضرت فاطمه علیهما مطرح فرمودند ، ایشان در پاسخ گفتند :

ادنی ما تكون من ربها ان تلزم قعر بیتها

نزدیك‌ترین حالت او به خدایش این است كه ملازم اندرونی ‌ترین جای خانه‌اش باشد .

امیرالمومنین علیه السلام فرمودند : وقتی این پاسخ فاطمه را به پیامبر رساندم ایشان فرمودند :

 ان فاطمه بضعه منی (7)

فاطمه پاره‌ تن من است .

در این روایت تاكید شده كه نزدیك‌ترین حالت زن به خدایش در حالتی است كه در قعر خانه‌اش و پنهان‌ترین جای كاشانه‌اش سكنی گزیده باشد . اگر ما به دنبال تقرب بیشتر به خداوند متعالیم ، باید خود را به این مرحله نزدیك كنیم و سعی نماییم تا آنجا كه ممكن است به این هدف ملتزم باشیم هر چه این تكاپوی ما بیشتر به عمل گرایی نزدیك شود ، تقرب ما به خدا درجه‌ی والاتری را یافته است .

حضرت زهرا علیهما السلام فرموده‌اند :

 خیر للنساء ان لا یرین الرجال و لا یراهن الرجال (8)

برای زنان خوب است كه مردان را نبینند و مردان نیز آنها را نبینند .

 بانوان در هر موقعیتی باید این اصل كلی را رعایت كنند و تا جایی كه ضرورت اقتضاء نمی‌كند از برخورد با آقایان بپرهیزند . حتی وقتی از خانه خارج می‌شوند ، لازم نیست با آقایان اختلاط كنند و مستقیماً در دیدرس آنها واقع شوند كه اگر چنین كنند برای خودشان بهتر است .

 در این مسیر ، بعضی كارها كه شرعاً مباح شمرده می‌شود را باید برای حفظ ورع كنار نهاد . به عنوان مثال ، نگاه بدون لذت به سر و صورت مرد نامحرم به فتوای عده‌ای از فقها حرام و به فتوای بعضی دیگر جایز می باشد هر چه كه احتیاط مستحب در ترك آن است پس اقتضای ورع این است كه بانوان متدین از این كار بپرهیزند ، چون همان گونه كه بیان شد ، ورع این است كه شخص نه تنها از محرمات قطعی بلكه از مشتبهات دوری كند و چیزی كه بعضی فقهای بزرگ شیعه آن را حرام می‌دانند و بعضی به احتیاط مستحب در ترك آن قائلند، قطعاً از مشتبهات شمرده می‌شود .


پرهیز از شوخی با نامحرم


 انسان در مسیر انجام كارهای مشروع ( مستحب یا واجب ) در ارتباط با نامحرم نباید از حد مجاز شرعی تجاوز كند كه یكی از مصادیق آن شوخی بانامحرم است .

ابوبصیر كه از یاران و شاگردان برجسته‌ی امام صادق و امام باقر علیهما السلام بوده و احادیث بسیار از قول او نقل شده می گوید :

« به زنی یاد می‌دادم ، پس در حین درس با او یك شوخی كردم ، وقتی خدمت امام باقر علیه السلام رسیدم بدون مقدمه به من فرمودند : به آن زن چه گفتی ؟ ابوبصیر می‌گوید : صورتم را از خجالت پوشاندم حضرت فرمودند : دیگرپیش آن زن برنگرد .» (9)

ابوبصیر شخصیتی مورد توجه و علاقه‌ی امام بوده است ، ولی به هر حال معصوم نبوده و در یك لحظه ، در ضمن تعلیم قرآن - كه یك امر كاملاً دینی و مورد رضای خداست -از حد مجاز شرع در ارتباط با نامحرم تجاوز می‌كند همین امر باعث می شود كه امام زمانش از او آزرده شوند و به او دستور دهند كه دیگر با آن زن نامحرم رفت و آمد نكند و از خیر تعلیم قرآن به او بگذرد .

این درسی است برای همه‌ی شیعیان كه ارتباط با نامحرم به امور غیر ضروری كشیده نشود و تماس آنها - حتی در سخن گفتن - سنجیده و حساب شده باشد و از شوخی با نامحرم اجتناب كنند. خلاصه دقت در این امرلازم است ، نباید رعایت مسائلی را كه در شرع چنین واضح و روشن است از مصادیق مقدس بازی و افراطی گری دانست . این گونه برخود ، خود مصداق نیرنگ شیطان است و كسانی كه مشتاق یاری امام عصر علیه السلام هستند باید از این سطحی نگری اجتناب كنند.

ندای یاری طلبی فرزند حسین علیه السلام در دهلیزهای عصر پیچیده است و اگر من و تو هم شمشیر بر زین بگذاریم و راه پس را پیش گیریم دیگر چه كسی برای او باقی می‌ماند . بیا تا لااقل غصه‌اش را بخوریم و در آسیای این غصه برای او خرد شویم ! بیا نگذاریم بیش از این عزیز فاطمه سر بر دیوارهای بی‌كسی بگذارد و غربت زده اشك بریزد ، بیا .....

 

(1)    اصول کافی ، کتاب العشره.

(2)    بحارالانوار ، ج71 ، ص7.

(3)    بحارالانوار ، ج70 ، ص306.

(4)    وسائل الشیعه ، ج 14 ، باب 89.

(5)    وسائل الشیعه ، ج 14 ، 174.

(6)    بحارالانوار ، ج83 ، ص371.

(7)    بحارالانوار ، ج103 ، ص250.

(8)    وسائل الشیعه ، ج 14 ، باب 129.

(9)    وسائل الشیعه ، ج 14 ، باب 106.طبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: قائم، حضرت مهدی، عرفان، تصویر، موعود، ولی عصر، مهدوی، ولایت، امام زمان، مهدی، رهبری، ظهور، ولی امر، مهدویت، امامت، انتظار، عصر ظهور، حدیث، روایت، ائمه، اهل بیت،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic