۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 13 شهریور 1390

آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت، یكى از مصداق‏هاى بحث عام‏ترى است كه از آن، به عنوان آسیب‏شناسى در تربیت دینى یاد شده است . براى توضیح این كه مقصود از آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت چیست، نخست‏ باید به جنبه ‏ى تربیتى مهدویت اشاره كرد . اعتقاد به وجود و ظهور امام مهدى (عج)، از جمله ‏ى اعتقادات اسلامى و شیعى است و هم‏چون سایر اجزاى این اعتقادات، لوازم تربیتى معینى بر آن مترتب است . بر این اساس، مهدویت، تنها مساله‏اى اعتقادى نیست، بلكه از بعد تربیتى نیز برخوردار است . هنگامى كه ما مشخص مى‏كنیم بر اساس متون روایى، اعتقاد به وجود و ظهور مهدى (عج)، ضرورى است، مجموعه‏اى دانشى را براى افراد فراهم نموده‏ایم . اما هنگامى كه این مجموعه‏ ى دانشى، به همراه خود، تحولات هیجانى، عاطفى و عملى معینى را ایجاد مى‏كند كه ضمن آن، افراد مى‏كوشند خود را براى یاورى امام مهدى (عج) مهیا سازند، چهره‏ ى تربیتى مهدویت آشكار مى‏گردد .

با توجه به جنبه‏ ى تربیتى مهدویت، اكنون مى‏توان مقصود از آسیب‏شناسى معطوف به آن را مشخص كرد . در این‏جا، آسیب‏شناسى، حاكى از بازشناسى موارد سوء برداشت ‏یا سوءعملكرد در جریان تربیتى مهدویت است . تا جایى كه به ذات دین، مشتمل بر مهدویت، مربوط است، نمى‏توان از آسیب و آسیب‏شناسى سخن به میان آورد . اما هنگامى كه جریان تربیت دینى، مشتمل بر بعد تربیتى مهدویت، شكل مى‏گیرد، امكان ظهور آسیب و بنابراین آسیب‏شناسى فراهم مى‏گردد; زیرا در جریان تربیت دینى، دست آدمى گشوده مى‏شود و اكنون اوست كه باید با فهمى كه از دین كسب مى‏كند، به عمل روى آورد و زمینه‏ ى تحقق برداشت‏هاى خود را هموار كند . در طى این مسیر است كه افق كوتاه دید آدمى، بدفهمى‏ها را در دامن مى‏پرورد، چنان‏كه دامنه‏ ى محدود همت او، بدكردارى‏ها را در پى مى‏آورد . از این رو، آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت، تلاشى براى بازشناسى این گونه لغزش‏هاى فكرى و عملى در جریان تحقق بخشیدن به بعد تربیتى مهدویت است .

اما چنان‏كه اشاره شد، آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت، خود، موردى از بحث عام‏تر آسیب‏شناسى تربیت دینى و اسلامى است . به عبارت دیگر، همه‏ ى انواع آسیب‏شناسى در تربیت دینى، در هر یك از موارد آن نیز صادق خواهد بود . به این ترتیب، رابطه‏ ى آسیب‏شناسى تربیت دینى با آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت، رابطه ‏ى كلى و جزئى خواهد بود . یعنى آن‏چه به طور كلى در مورد نخست صادق است، به نحو جزئى و مصداقى، در مورد دوم نیز صادق خواهد بود .

بر این اساس، چارچوب آسیب‏شناسى تربیتى مهدویت ‏باید بر حسب چارچوب كلى آسیب‏شناسى تربیت دینى و اسلامى صورت‏ بندى شود . نگارنده، پیش‏تر در مقاله‏اى تحت عنوان «آسیب و سلامت در تربیت دینى‏» ، چارچوبى كلى براى بحث پیشنهاد كرده است . (1)

در نوشتار حاضر، با مبنا قرار دادن چارچوب مذكور، در مورد خاص مهدویت ‏به بحث از آسیب‏شناسى تربیتى خواهیم پرداخت . در چارچوب مبنایى، آسیب‏شناسى تربیت دینى، در هفت محور تنظیم شده است . در هر یك از این محورها، دو سوى لغزش و آسیب و یك حد میانه، به منزله‏ ى شاخص سلامت مطرح گردیده است . در این‏جا، فهرست محورهاى مذكور ذكر مى‏گردد و در متن مقاله، با اشاره‏اى كوتاه در توضیح هر یك، مستنداتى در خصوص بحث اصلى این نوشتار یعنى مهدویت ‏به دست داده خواهد شد .

محورهاى اصلى آسیب‏شناسى تربیت دینى به قرار زیر است:

1 . آسیب‏ها: حصاربندى و حصارشكنى . سلامت: مرزشناسى .

2 . آسیب‏ها: كمال‏گرایى (غیرواقع‏گرا) و سهل ‏انگارى . سلامت: سهل ‏گیرى .

3 . آسیب‏ها: گسست و دنباله ‏روى . سلامت: هدایت .

4 . آسیب‏ها: مرید پرورى و تك‏روى . سلامت: امامت .

5 . آسیب‏ها: قشرى‏گرى و عقل‏ گرایى . سلامت: عقل‏ ورزى .

6 . آسیب‏ها: خرافه‏ پردازى و راززدایى . سلامت: حق ‏باورى .

7 . آسیب‏ها: انحصارگرایى و كثرت‏ گرایى . سلامت: حقیقت‏ گرایى مرتبتى .

منابع:

1 . قرآن كریم، ترجمه‏ى محمد مهدى فولادوند، انتشارات سازمان پژوهش و برنامه ‏ریزى آموزشى وزارت آموزش و پرورش، 1378 .

2 . باقرى، خسرو; آسیب و سلامت در تربیت دینى، عرضه شده در همایش آسیب‏شناسى تربیت دینى، وزارت آموزش و پرورش، 1380 .

3 . صافى گلپایگانى، لطف‏الله; منتخب الاثر فى الامام الاثنى عشر، قم، مؤسسة السیدة المعصومة، 1421 ه . ق .

4 . الصدر، السید محمد; تاریخ مابعدالظهور، بیروت، دارالتعارف للمطبوعات، 1412 ه . ق .

5 . نعمانى، محمد; غیبت، ترجمه: جواد غفارى، تهران، كتاب‏خانه‏ى صدوق، بازار سراى اردیبهشت، 1363 ه . ش .

منبع سایت : www.parsbook.org
طبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: مهدویت، مهدی، ولی امر، ولی عصر، موعود، ولایت، عصر ظهور، ظهور، قائم، مهدوی،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic