۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - اختلافات زناشویی گاهی مفید است

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 19 بهمن 1390

 بیشتر ما در رابطه مان با همسر از كشمكش و بگومگو گریزان هستیم. معمولا آن را چراغ قرمزی در روابط مان می دانیم و البته بیشتر آن را مشكل طرف مقابل مان می دانیم در نتیجه برای حل مشكل به دنبال سرزنش خود یا دیگری هستیم. اما نگران نباشید. اختلاف در رابطه زناشویی مساله ای طبیعی و حتی خوب است كه مشكلات روبه افزایش را در رابطه سالم و رو به تكامل نشان می دهد و امكان حل آنها را فراهم می كند. جر و بحث های تند اعتماد، درك متقابل و صمیمیت بیشتری ایجاد می كند.
اختلاف در زندگی زناشویی ممكن است ناخوشایند به نظر برسد اما در حقیقت اگر با آن درست برخورد كنیم روابط را به سطح بالاتری از همكاری و سرزندگی سوق می دهد. به جای اینكه اختلاف علامت پایان رابطه باشد می توان آن را كاتالیزوری برای تغییرات مثبت و كشف چیزهای جدید در رابطه دانست. به روش های ملموس زیر توجه كنید.

در این موارد اختلاف می تواند سبب تغییرات مثبت در رابطه شود. مهم ترین نكته در دستیابی به نتیجه مثبت از یك جر و بحث تند تغییر زاویه دید است. در طول گفت وگو با همسرتان همیشه به خاطر داشته باشید هر دو با هم اختلاف دارید، طرف مقابل هم جنبه های مثبتی دارد، همه مشكلات را به گردن او نیندازید.
● اختلاف نشانه مشكل دیگری است
پرهیز از اختلاف در زندگی زناشویی این واقعیت را تغییر نمی دهد كه مساله ای در زندگی زناشویی تان هست كه باید به آن رسیدگی شود. اختلافات كه بالا می گیرد دلیل بر این است كه زن و شوهر باید وقت بیشتری با هم بگذرانند.
در غیر این صورت فاصله بیشتری بین آنها ایجاد می شود و بیشتر از هم دور می شوند. اختلاف باعث از نو پیدا شدن ارزش های مهم می شود و كمك می كند زن و شوهر برای یك هدف مشترك دوباره با هم متحد بشوند. هنگامی كه در زندگی زناشویی اختلافی پیش می آید طرفین ممكن است دریابند وقت آن رسیده كه نقش های كنونی خود را كنار بگذارند و نیز انتظارهایی را كه از طرف مقابل دارند تغییر بدهند.
اختلاف معمولا نشان دهنده این است كه زن و شوهر روش های قدیمی با هم بودن را پشت سر گذاشته اند و باید پیوسته برای رابطه خود دوباره برنامه ریزی و آن را احیا كنند.
● مشاجره به سبك جدید
تصور كنید هنگامی كه بین زن و شوهر مشاجره ای درمی گیرد، اگر زیادی پیگیر یا حتی هیجان زده باشید ممكن است چه اتفاقی بیفتد؟ پاداشی كه می گیرید صمیمیت بیشتر، دوستی عمیق تر و رابطه متقابل رشدیافته تر است. پنج نكته كمكی زیر را برای استخراج طلای موجود در اختلافات زناشویی به یاد داشته باشید:
۱) از وسوسه سرزنش دیگری بگریزید، دنبال نتیجه گیری هایی باشید كه فرصت های خوب نهفته در اختلافات را نمایان كند. فكر كنید اگر این موقعیت می بایست توجه شما را به چیزی كاملا به ϙȘѠاز مشكل تان جلب می كرد، آن چه می تواند باشد.
۲) از رویاها، خواست ها و ارزش هایی كه ممكن است ورای این اختلاف نهفته باشد از همسرتان سوال كنید. «این مساله چه اهمیتی برای تو دارد؟»
۳) درباره انتظارات تان كه برآورده نشده یا رویاهایی كه از آنها ناامید شده اید و شما را بسیار غمگین كرده خیلی راحت و صادقانه صحبت كنید. «چیزی كه واقعا مرا ناراحت كرده این است كه...»
۴) به جای شكایت كردن و غر زدن درخواست خود را مطرح كنید. واضح و مستقیم درباره چیزی كه می خواهید صحبت كنید و بی خود درباره چیزهایی كه دوست ندارید داد سخن سر ندهید.
۵) منصف باشید و حتی اگر دو درصد از حرف های طرف مقابل درست است آن را پیدا كنید. هیچ كس صددرصد درست نمی گوید و هیچ كس هم صددرصد اشتباه نمی كند. فصل مشترك بین درست ها را پیدا و بر آنها تاكید كنید.
و بالاخره به خودتان اعتماد داشته باشید، به همسرتان اعتماد كنید و آگاه باشید چه اتفاقی دارد در رابطه تان می افتد چون شاید هنوز ندانید این اختلافات دارد شما را به كجا می رساند. هنگامی كه موفق به درك فرصتی كه پیش آمده شدید و كاملا صادقانه خودتان را محك زدید و مشتاقانه در پی كشف چیزهایی باشید كه برای همسرتان اهمیت دارد در همه جنبه های رابطه زناشویی تان رضایتمندی بیشتری احساس خواهید كرد.
● برای بگومگو آمادگی داشته باشید
وقتی دو نفر در كنار هم قرار می گیرند مسلم بدانید كه اختلاف سلیقه و درگیری به وجود می آید. این كاملا طبیعی است و نیاز به تغییر و تكامل را نشان می دهد. اگر به این امر آگاه باشید می توانید از قبل برای اختلافات برنامه ریزی كنید و برای آن آماده باشید. بعد از آن برای رسیدن به توافقاتی كه می خواهید استفاده كنید. به یاد داشته باشید خیلی آسان تر است كه برای اختلاف آمادگی داشته باشید تا اینكه كاملا در آن غرق شده باشید و بعد بخواهید از آن استفاده كنید. اختلاف قسمتی طبیعی از هر رابطه ای است و بیشتر اوقات نشانه تمام شدن عمر رابطه نیست. باید به اختلافات زناشویی خوشامد گفت چون نشانه ای برای تلاش برای رابطه ای بهتر و تكامل یافته تر و راهی برای فهم متقابل عمیق تر است.
● از رودررویی با همسرتان نهراسید
«من از جر و بحث متنفرم»، «ما نمی توانیم مشكلات مان را خوب حل كنیم، پس اصلا وارد مشاجره نمی شویم»، «من می گذارم او خودش هر كاری دلش می خواهد انجام بدهد».
گوش كردن، صحبت كردن، برقراری ارتباط، حل مساله، تصمیم گیری مشترك... اینها لازمه ارتباط بین زن و شوهر هستند. رابطه بدون مهارت های ارتباطی و اختصاص زمان مفید برای صحبت درباره مسایل مشترك خیلی زود به دردسر می افتد و منجر به شكست می شود.
به خصوص زوج هایی كه شغل های پراضطراب دارند بیشتر باید به این مساله توجه كنند. خیلی زن و شوهرها با هم حرف نمی زنند چون می خواهند از اختلاف و مشاجره بپرهیزند. عقیده نادرستی رایج است كه اختلاف و درگیری بد است. یكی از دلایل اصلی اختلافات خانوادگی این است كه زن و شوهرها نمی توانند با مسایلی كه برایشان پیش می آید، روبه رو بشوند. ممكن است داد و بیداد راه بیندازند اما نمی توانند با صداقت و احترام متقابل با مشكل اصلی مواجه بشوند. انگار اختلاف و برخورد با یكدیگر بی ادبی است.
در حالی كه اختلاف و برخورد طبیعی و نشانه سلامت رابطه است. زن یا شوهری كه باعث ایجاد اختلاف می شود، آدم بدی نیست و كار غلطی انجام نداده است. اختلاف فتح بابی برای مكالمه و حل مشكلات است. از اختلاف و درگیری نترسید.
هدف تان نباید پرهیز از درگیری باشد بلكه باید ابزار تكیه كردن بر اختلافات و حل آنها را یاد بگیرید تا بتوانید زندگی خود را دوباره بر اساس آموخته های جدید سازمان دهی كنید. بعضی زن و شوهرها فكر می كنند اگر اختلاف عقیده خود را بروز بدهند رابطه شان در معرض نابودی قرار می گیرند. بنابراین از درگیری فرار می كنند یا ابزارهای ناكارآمدی را به كار می گیرند كه مشكل را سریع اما سطحی حل می كند.
مصالحه یا به اجبار قبول كردن خواسته همسر دو تا از این ابزارهای ناكارآمد هستند. معمولا اگر به زن و شوهری كه اختلاف دارند توصیه شود به خاطر دیگری كوتاه نیایند، تعجب می كنند. مگر مصالحه لازمه زندگی مشترك نیست؟
واقعیت این است كه تصمیم هایی كه بر اساس مصالحه گرفته می شوند فاقد خلاقیت لازم هستند و معمولا پایدار نمی مانند. مطمینا هرچند وقت یك بار لازم است یكی از زوجین مصلحت اندیشی كند و بر سر مساله ای با دیگری كنار بیاید اما درباره تصمیمات مهم مصالحه ممكن است عصبانیت و مقاومت به بار بیاورد. مصالحه معمولا نتیجه این است كه هر دو نفر درباره مساله ای واداده اند تا با هم به توافق برسند و تصمیم نهایی هم نسخه تعدیل شده دو نظر و عقیده قوی و محكم است.
اگر بخواهید از زیر بار اختلاف و درگیری فرار كنید، مصالحه روش بسیار خوبی است. به نظر می رسد با مصالحه می توان اغتشاش ها را فرو نشاند و هر دو طرف را راضی و خوشحال كرد، اما آنچه واقعا اتفاق می افتد این است كه هر دو طرف احساسات خود را زیر پا می گذارند. ممكن است یكی از زن و شوهر از مصالحه رنجیده باشد و منتظر دستاویزی باشد تا ثابت كند تصمیم گیری غلط بوده و باید بر اساس نظر او تصمیم می گرفتند.
دیگری ممكن است فكر كند كار كاملا درستی انجام داده كه نظرش را به همسرش تحمیل نكرده اما هنگامی كه مصالحه نتیجه رضایتبخشی دربر نداشته باشد او هم احساس ناخشنودی می كند. كمی روی این موضوع فكر كنید تا خودتان دریابید تصمیمات مشتركی كه بر اساس مصالحه گرفته اید چقدر دوام داشته اند.
قبول اجباری یا مجبور كردن دیگری به پذیرش عقیده یكی دیگر از راه های پرهیز از اختلاف در روابط بین زن و شوهرها است. ممكن است زن یا شوهر، هر كدام كه توانایی قانع كردن دیگری را دارد، دیگری را وادار به پذیرش نظر خاصی بكند.
در حالی كه معنی پذیرش این نیست كه او هم آن نظر را قبول دارد. در حقیقت نفر دوم فقط برای پرهیز از جنگ و دعوا وانمود به پذیرش كرده و تسلیم شده است. پس اشتباه نكنید. نه همسرتان را وادار به پذیرش نظر خودتان بكنید و نه به زور نظر او را بپذیرید. به این ترتیب اختلاف تان حل نمی شود و بدتر از آن اینكه مشكل پنهان می شود و روزی عمیق تر سر باز می كند. اگر وقتی را برای صحبت كردن با همسرتان اختصاص ندهید، اگر به پرورش رابطه تان اهمیت ندهید و اگر از اختلافات سازنده و برخوردهای سالم طفره بروید رابطه تان دیر یا زود فرو می پاشد. پس از همین الان دست به كار بشوید و مهارت های ارتباطی خود را تقویت كنید. از وقت خود خوب استفاده كنید و رابطه ای معنی دار و دوستانه با همسرتان ایجاد كنید.
● اگر اختلاف خوب است چرا حال مان را بد می كند
اختلافات زناشویی طبیعت دوگانه و متضادی دارد. بسته به اینكه چطور با آن كنار بیایید، ممكن است سازنده یا مخرب باشد. ممكن است فكرهای جدید و خارق العاده و زاویه دیدی تازه درباره چیزی كه تاكنون به آن توجه نكرده اید برایتان به ارمغان بیاورد. اما اگر درست با آن برخورد نكنید ممكن است باعث دل شكستگی و خرد شدن عزت نفس و غرور آدم بشود.
مشكلی كه زن و شوهرها در اختلافات زناشویی دارند خود اختلاف نیست بلكه بیشتر روش برخورد افراد با احساسات شان است كه متاسفانه جزء جدانشدنی اختلافات است.
اشتباه بیشتر مردم این است كه بدون اینكه بفهمند كدام احساس شان درگیر ماجرا است سعی می كنند مشكل را به طور مجرد حل كنند. آنها مشكلات را له می كنند و حین این كار احساسات خودشان را هم كه به آن مشكلات آویخته له می كنند. درست است كه این كار مشكلات را از سر راه كنار می زند اما به احساساتی كه در آن دخیل هستند آسیب می رساند. به همین علت است كه بگومگوهای زناشویی حال شما را بد می كند. این مشكل از تمركز بیش از حد بر مشكل به جای احساسات درگیر در آن ناشی می شود.برچسب ها: اختلافات زناشویی،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic