۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - ظهور

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 26 مهر 1390
وقتی سخن از ظهور به میان می‌آید احساس دلپذیری به آدمی دست می‌دهد. گویی در فضای باغی سبز و كنار نهری جاری نشسته است و به آواز خوش بلبلان گوش می‌دهد. آری ظهور زیبائی‌ها و انتشار خوبی‌ها جان و تن خستگان را نشاط می‌بخشد و برق شادی در چشمان امیدواران روشن می‌كند.
در این بخش درباره ظهور مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و آنچه در سایه سار حضور عینی او رخ خواهد داد سخن می‌گوییم و به تماشای جمال بی مثالش بی‌حجاب غیبت می‌نشینیم.
زمان ظهور

یكی از سئوالاتی كه همواره ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول كرده این است كه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چه زمانی ظهور می‌كند و آیا برای ظهور وقتی تعیین شده است؟
پاسخ این است كه بر اساس سخنان پیشوایان دینی زمان ظهور بر مردم مخفی است.
امام صادق علیه السلام در این باره فرمود:
ما نه در گذشته برای ظهور وقتی را تعیین كردیم و نه در آینده وقت تعیین می‌كنیم[1].
بنابراین كسانی كه برای ظهور، زمان مشخصی را تعیین می‌كنند فریب‌كار و دروغگو هستند این مطلب در روایات مورد تأكید قرار گرفته است.
امام باقر علیه السلام به یكی از اصحاب خود كه از زمان ظهور سؤال كرد فرمود:
(وقت گذاران دروغ می‌گویند، وقت گذاران دروغ می‌گویند وقت گذاران دروغ می‌گویند.)[2]
از اینگونه روایات به خوبی می‌توان فهمید كه همواره كسانی بوده‌اند كه با انگیزه‌های شیطانی برای ظهور، زمان تعیین می‌كرده‌اند و چنین افرادی در آینده هم وجود خواهند داشت. به همین جهت پیشوایان معصوم علیه السلام از شیعیان خواسته‌اند كه در برابر وقت گذاران بی تفاوت نباشند بلكه آنها را تكذیب نمایند.
امام صادق علیه السلام در این زمینه به یكی از اصحاب خود فرمود:
از تكذیب كردن كسی كه برای ظهور وقت تعیین می‌كند هیچ پروایی نداشته باش چرا كه ما برای كسی وقت ظهور را تعیین نكرده ایم.[3]

راز نهان بودن زمان ظهور

چنانكه گفته شد بر اساس اراده خداوند حكیم زمان ظهور بر ما مخفی است و بدون تردید این مسأله به جهت حكمت هایی است كه برخی از آنها را می‌آوریم:
 
تداوم امید

وقتی زمان ظهور پنهان باشد نور امید در دل منتظران همه عصرها باقی خواهد ماند و با این امید پیوسته و مداوم است كه می‌توانند در برابر سختی‌ها و فشارهای دوران غیبت مقاومت كنند. به راستی اگر به شیعیان سده‌های گذشته گفته می‌شد كه ظهور در زمان شما رخ نمی‌دهد بلكه در آینده دور اتفاق خواهد افتاد، آنها با كدام امید در برابر فتنه‌های روزگار خود مقاومت می‌كردند و چگونه می‌توانستند گذرگاه‌های سخت دوران غیبت را به سلامت پشت سر بگذارند؟


زمینه سازی

بدون تردید انتظار سازنده كه از مهم ترین عوامل فعالیت و پویایی است تنها در سایه مخفی بودن زمان ظهور شكل خواهد گرفت زیرا با مشخص بودن زمان ظهور كسانی كه می‌دانند ظهور را درك نمی‌كنند انگیزه‌ای برای تحرك و زمینه سازی نخواهند داشت و به سكون و ركود روی خواهند آورد.
حال آنكه با پنهان بودن زمان ظهور، انسان‌های همه عصرها و دوران‌ها به امید اینكه ظهور را در زمان خود ببینند تلاش می‌كنند تا زمینه‌های ظهور را فراهم كنند و جامعه خود را به جامعه‌ای صالح و پویا تبدیل نمایند.
به علاوه در صورت معین بودن وقت ظهور چنانچه برای مصالحی ظهور در زمان وعده داده شده رخ ندهد چه بسا افرادی در اصل اعتقاد به امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دچار تردید شوند.
امام باقر علیه السلام در پاسخ این سؤال كه آیا ظهور وقت مشخّصی دارد فرموده است:
كسانی كه وقت تعیین می‌كنند دروغ می‌گویند، (و این سخن را تكرار فرمود) زمانی كه موسی علیه السلام به دعوت پروردگار به مدت سی روز از میان قوم خود بیرون رفت و خداوند بر آن سی روز، ده روز دیگر افزود قوم او گفتند: موسی به وعده خود وفا نكرد و آنچه نباید می‌كردند، كردند. (از دین برگشتند و گوساله پرست شدند)[4].

هنگامه قیام

همه می‌خواهند بدانند كه در جریان قیام جهانی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف چه حوادثی روی می‌دهد، حركت امام از كجا و چگونه آغاز می‌شود، شیوه برخورد امام با گروه‌های مخالف چگونه است و بالاخره چگونه آن حضرت بر تمامی جهان غلبه خواهد كرد و رشته امور جهان را به دست خواهد گرفت این‌گونه سؤال‌ها فكر و اندیشه هر انسانِ مشتاق ظهور را به خود مشغول می‌كند. ولی واقعیت این است كه سخن گفتن درباره حوادث مربوط به ظهور كاری بسیار مشكل است؛ چون گزارش دادن از آینده و اتفاقاتی است كه هنوز واقع نشده است و به طور طبیعی نمی‌توان اطلاع دقیقی از آن رویدادها داشت.
بنابراین آنچه در این بخش می‌آوریم حوادث و رخدادهای روزگار ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است كه برابر روایات در كتاب‌های متعدد نقل گردیده است و تنها می‌تواند دور نمایی كلّی از رویدادهای ایام ظهور را پیش روی خوانندگان ترسیم كند.
چگونگی قیام
وقتی ظلم و تباهی چهره عالم را سیاه و ظلمانی كرده است و آنگاه كه ستمگران گستره زمین را جولانگه بدی‌ها و نامردی‌ها ساخته‌اند و مظلومان جهان، دست یاری خواهی را به آسمان گشوده اند؛ ناگهان ندایی آسمانی، سیاهی شب را می‌درد و در ماه خدا، رمضان، ظهور موعود بزرگ را بشارت می‌دهد[5]، قلب‌ها به تپش می‌افتد و چشم‌ها خیره می‌گردد! شب پرستان، مضطرب و هراسان از طلوع صبح ایمان، در پی راه چاره‌ای هستند و منتظران مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف از هر كسی سراغ كوی یار می‌گیرند و برای دیدار او و حضور در زمره یاوران او سر از پا نمی‌شناسند.
در آن زمان، سفیانی كه بر منطقه وسیعی مانند سوریه، اردن و فلسطین سلطه دارد سپاهی را تجهیز می‌كند تا با امام مقابله كند. لشگر سفیانی كه در مسیر مكّه به تعقیب امام پرداخته است در محلی به نام بیداء به كام زمین می‌رود و نابود می‌گردد.[6]
پس از شهادت نفس زكیه[7] به فاصله كوتاهی، امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در سیمای مردی جوان در مسجدالحرام ظهور می‌كند در حالی كه پیراهن مبارك پیامبر صلی الله علیه و آله را بر تن دارد و پرچم پیامبر صلی الله علیه و آله را به دست گرفته است. او به دیوار كعبه تكیه می‌زند و در بین ركن و مقام[8] سرود ظهور را زمزمه می‌كند و پس از حمد و ثنای الهی و درود و سلام بر پیامبر و خاندان او می‌فرماید:
ای مردم ما از خدای توانا یاری می‌طلبیم و نیز هر كس از جهانیان را كه به ندای ما پاسخ دهد به یاوری می‌خوانیم.
آنگاه خود و خاندانش را معرفی می‌كند و ندا می‌دهد:
(فَاللّه اللّه فینا لاتَخْذُلُونا وَانْصُرُونا ینْصُرْكُمُ اللّهُ تَعالی؛
درباره رعایت حقوق ما، خدا را در نظر بگیرید. ما را (در میدان عدالت گستری و ستم ستیزی) تنها نگذارید و یاریمان كنید كه خدا شما را یاری خواهد كرد.)
پس از پایان گرفتن سخنان امام، آسمانیان بر زمینیان سبقت می‌گیرند و گروه گروه فرود می‌آیند و با امام بیعت می‌كنند در حالی كه پیشاپیش آنها فرشته وحی، جبرئیل با امام دست همراهی می‌دهد. آنگاه 313 ستاره زمینی كه از نقاط مختلف عالم به سرزمین  وحی آمده‌اند بر گرد خورشید تابناك امامت حلقه زده و پیمان وفا داری می‌بندند و این جریان سبز جاری است تا آنكه ده هزار سرباز جان بر كف در اردوگاه امام علیه السلام حضور می‌یابند و با آن فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله بیعت می‌كنند.[9]
امام علیه السلام با خیل یاوران، پرچم قیام را برافراشته و به سرعت بر مكه و اطراف آن مسلط می‌شوند و سرزمین پیامبر را از وجود نااهلان، پاك می‌كنند. آنگاه راهی مدینه می‌شود تا سایه عدالت و مهر را بر آن بگستراند و سركشان شهر را بر جای خود بنشاند. سپس عازم عراق گشته و شهر كوفه را به عنوان مركز حكومت جهانی برمی گزیند و از آنجا به مدیریت قیام می‌پردازد و برای دعوت جهانیان به اسلام و زندگی در پرتو قوانین قرآن و در هم كوبیدن بساط ظلم و ستم، یاران و سپاهیان نور را به نقاط مختلف عالم گسیل می‌دارد.
امام علیه السلام یك به یك سنگرهای كلیدی جهان را فتح می‌كند زیرا كه علاوه بر یارانِ وفادار و مؤمن، از امداد فرشتگان الهی نیز برخوردار است و مانند پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله از لشگر رعب و وحشت مدد می‌گیرد و خداوند توانا چنان ترسی از او و یارانش در دل‌های دشمنان می‌افكند كه هیچ قدرتی را توان رویارویی با آن حضرت نیست.
امام باقر علیه السلام فرمود:
قائم از ما به وسیله رُعب (وحشت در دل دشمنان) یاری می‌شود.[10]
گفتنی است یكی از نقاط جهان كه به وسیله سپاه امام فتح می‌شود بیت المقدس است[11] و پس از آن واقعه بسیار مباركی اتفاق می‌افتد كه در جریان قیام و انقلاب امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف سرنوشت ساز است و جبهه آن حضرت را تقویت می‌كند و آن فرود آمدن حضرت عیسی علیه السلام از آسمان است. حضرت مسیح علیه السلام كه به فرموده قرآن زنده است و در آسمان‌ها به سر می‌برد به زمین می‌آید و پشت سر امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به نماز می‌ایستد و بدین وسیله فضیلت و برتری پیشوای دوازدهم شیعیان را بر خود و پیروی خود را از امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به همگان اعلام می‌كند.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:
سوگند به آن كس كه مرا به حق برانگیخت در حالی كه بشارت دهنده مردمان باشم، اگر از عمر دنیا نمانده باشد مگر یك روز، خداوند آن روز را چنان طولانی می‌كند تا فرزندم مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در آن قیام كند، پس از آن عیسی بن مریم علیه السلام فرود می‌آید و پشت سر مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نماز می‌خواند.[12]
به دنبال این اقدام حضرت عیسی علیه السلام بسیاری از مسیحیان كه جمعیت فراوانی از جهان را تشكیل می‌دهند به پیشوای شیعیان، ایمان می‌آورند. گویی خداوند، عیسی علیه السلام را برای چنان روزی حفظ كرده است تا چراغ هدایتی برای حق طلبان باشد.
البتّه ظهور معجزات به دستِ هدایتگر حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و طرح مباحث فكری برای راهنمایی بشریت از برنامه‌های انقلاب بزرگ مهدوی است كه راه را برای هدایت مردم باز می‌كند.
در همین راستا امام علیه السلام، الواح تورات تحریف نشده ـ كتاب مقدس یهود ـ را كه در نقاط خاصی از دنیا دفن شده است خارج می‌كند[13] و یهودیان كه نشانه‌های امامت او را در الواح می‌بینند، به آن حضرت ایمان می‌آورند. و پیروان ادیان دیگر نیز با مشاهده این تحول بزرگ و نیز شنیدن پیام حق امام و دیدن معجزات از آن حضرت، گروه گروه به آن حضرت می‌پیوندند و اینگونه است كه وعده حتمی پروردگار محقّق می‌گردد و اسلام عزیز همه عالم را می‌گیرد. همان‌گونه كه قرآن كریم بشارت داده است:
(هُوَالَّذِی اَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی وَ دینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَی الدّینِ كُلِّه وَلَوْكَرِهَ الْمُشْرِكُونَ)[14]؛
و او خدایی است كه پیامبرش را با (دلائل) هدایت و دین حق فرستاد تا (سرانجام) آن را بر همه دین‌ها غالب گرداند اگرچه كافران را خوش نیاید.
با توجه به تصویری كه ترسیم شد تنها قلدران و ظالمان می‌مانند كه حاضر به تسلیم شدن در برابر حق و حقیقت نیستند و این عده در مقابل جریان غالب و اكثریت مؤمنان تاب مقاومت ندارند و با شمشیر عدالت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به كیفر اعمال ننگین خود خواهند رسید و زمین و اهل آن برای همیشه از شرّ و فساد آنها ایمن خواهد شد.

حكومت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

پس از كنار رفتن ابرهای تیره و تار، خورشید جهان افروز رخ می‌نماید و چشمان منتظرِ دشت و دمن را روشنی می‌بخشد.
آری، پس از مبارزه‌ای فراگیر با فساد و تباهی و نامردمی، نوبت به استقرار حاكمیت دادگری می‌رسد و عدالت بر كرسی حكمرانی تكیه می‌زند تا هر كس و هر چیز را در جای خود قرار دهد و سهم هر پدیده‌ای را به مقتضای حقّ و داد بپردازد. و بالاخره جهان و جهانیان شاهد حكومتی خواهند بود كه سراسر حق و عدل است و كمترین ستم و ستمگری در گستره آن بر كسی نمی‌رود. حكومتی كه مظهر صفات جمال و زیبایی پروردگار عالم است و در ساحت آن، بشر به تمامی آرمان‌های فراموش شده خود دست می‌یابد.

ما در این مورد در چهار محور مطالبی عرضه خواهیم كرد:
1. اهداف حكومت جهانی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
2. راه كارها و برنامه‌های حكومت امام علیه السلام در حوزه‌های مختلف
3. دستاوردهای حكومت الهی دادگستر
4. ویژگی‌های حكومت

اهداف حكومت

از آنجا كه هدف از آفرینش مجموعه بزرگ هستی، كمال و نزدیكی هر چه بیشتر انسان به منبع همه كمالات یعنی حضرت حق تعالی می‌باشد و برای نیل به این آرمان بزرگ، باید ابزار و وسائل آن فراهم گردد، حكومت جهانی امام عصر علیه السلام در پی فراهم آوردن اسباب تقرب الی اللّه و برداشتن موانع از این مسیر است.
البته انسان از دو بُعد جسم و جان تركیب یافته است و نیازهای او نیز به دو بخش مادی و معنوی تقسیم می‌شود بنابراین برای رسیدن به كمال لازم است در هر دو جهت، حركتی سنجیده و حساب شده داشته باشد و عدالت كه ره آورد بزرگ حاكمیت الهی است ضامن سلامتِ رشد انسان در سیر مادی و معنوی است.
بنابراین، اهداف حكومت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف در دو محور رشد معنوی و اجرای عدالت و گسترش آن قابل طرح است.

رشد معنوی

برای پی بردن به ارزش و والایی هدف‌های یاد شده، لازم است نگاهی گذرا به حیات بشر در طول حاكمیت طاغوت‌ها بیفكنیم.
در طول زندگی انسان، به دور از حكومت حجّت الهی، معنویت و ارزشهای معنوی چه جایگاهی داشته است؟ آیا جز این است كه بشریت گم گشته و راه گم كرده، پیوسته در مسیر انحطاط معنوی گام برداشته و با پیروی از تمایلات نفسانی و وسوسه‌های شیطانی یك یك زیبایی‌ها و خوبیهای حیات خود را به فراموشی سپرده و با دست خود آنها را در گورستان شهوات دفن كرده است؟! پاكی و پاكدامنی، صداقت و درستكاری، تعاون و همكاری، گذشت و ایثار، احسان و نیكوكاری، جای خود را به هواپرستی و شهوترانی، دروغ و دغل بازی، خودمحوری و موقعیت جویی، خیانت و جنایت و زیاده خواهی و افزون طلبی داده است. و در یك كلمه معنویت در زندگی بشر نفس‌های آخر را می‌كشد و در بسیاری از نواحی و برای بسیاری از آدم نماها اثری از آن باقی نمانده است!!
حكومت آخرین ذخیره الهی در راستای زنده ساختن این بخش از وجود انسان گام بر می‌دارد و برای جان بخشیدن به این مرده مردار گشته تلاش می‌كند؛ تا طعم شیرین حیات واقعی و زندگی حقیقی را به آدم‌های مسجودِ ملائك بچشاند و به همگان یادآوری كند كه از ابتدا مقرر شده بود كه آنان در چنان حیاتی تنفس كنند و عطر پاكی‌ها و خوبی‌ها را با مشام جان، استشمام كنند. چنانكه قرآن می‌فرماید:
(یا اَیهَا الَّذینَ امَنُوا اسْتَجیبُوا لِلّهِ وَلِلرَّسُول اِذا دَعاكُم لِما یحْییكُم...)[15]؛
ای گروه مؤمنان آنگاه كه خداوند و پیامبر، شما را به سوی آنچه شما را زنده می‌كند می‌خوانند، آنها را اجابت كنید و به ندای آنها لبیك گوئید.
بنابراین حیات معنوی كه امتیاز بنی آدم از حیوانات است، بخش عمده و قسمت اصلی وجود انسان را تشكیل می‌دهد زیرا كه آدمی با برخورداری از همین حیات است كه ?آدم? نامیده شده است و همین حیات است كه او را به خداوند حیات آفرین می‌رساند و به مقام قرب او نائل می‌سازد.
از این رو در زمان حاكمیت ولی پروردگار، این بخش از وجود آدمی سروسامان می‌گیرد و ارزش‌های انسانی در همه ابعاد زندگی رونق و طراوت می‌یابد. صفا و صمیمیت، ایثار و وفا، راستی و درستی و... همه آنچه به عنوان ?خوبی? از آن یاد می‌شود، همه جا را فرا می‌گیرد.
البتّه رسیدن به این هدف بزرگ و نقطه درخشان، نیاز به برنامه‌ای دقیق و جامع دارد كه در بخش‌های آینده بیان خواهد شد.

عدالت گستری

بزرگترین زخم پیكر جامعه بشری در طول تمامی قرون و اعصار گذشته، ظلم و ستم موجود در اجتماعات انسانی بوده است. بشریت همواره از رسیدن به حقوق خود در عرصه‌های مختلف محروم مانده است و هیچگاه مواهب مادی و معنوی، عادلانه در بین بنی آدم تقسیم نگردیده است. همیشه در كنار شكم‌های انباشته از غذا، گروهی گرسنه مانده‌اند و پیوسته در نزدیكی كاخ‌ها و ویلاهای چند هزار متری، عده‌ای در حاشیه خیابانها و بر سنگفرش پیاده روها خوابیده‌اند. قدرت‌های زر و زور، مردم ضعیف و بیچاره را به بردگی كشیده‌اند و نژاد سفید بر گرده سیاهپوستان ـ تنها به جرم پوست سیاهشان ـ تازیانه مرگ فرود آورده است و در یك كلام همیشه و همه جا حقوق ضعیفان و بینوایان، پایمال هواها و تمایلات زورمندان و تزویر گران شده است و انسان همیشه در آرزوی دست یافتن به عدالت و مساوات روزشماری كرده است و رسیدن دوران شكوفایی عدالت را به انتظار نشسته است.
نهایت این انتظار، دورانِ سبز حكومت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است. او به عنوان بزرگترین رهبر عادل و پیشوای دادگر در پی اجرای عدالت در گستره عالم و در همه زمینه‌های حیات خواهد بود و این حقیقت شیرین در بسیاری از روایات كه مژده آمدن او را داده، بیان گردیده است.
امام حسین علیه السلام فرمود:
اگر از دنیا جز یك روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را طولانی كند تا مردی از فرزندان من قیام كند و زمین را از عدل و داد پر كند پس از آنكه از ستم و بیداد آكنده باشد. این چنین از پیامبر صلی الله علیه و آله شنیدم.[16]
و دهها روایت دیگر داریم كه خبر از عدالت جهانی و ریشه كنی ستم و ستمگری در سایه حكومت موعود آخرین داده است.
جالب است دانسته شود كه عدالت و دادگری از آشكارترین ویژگی‌های امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است به گونه‌ای كه در بعضی از دعاها به آن لقب گرفته است:
اَللّهُمَّ وَ صَلِّ عَلی وَلی اَمْرِكَ الْقائِمِ المُؤَمَّل وَالْعَدْلِ الْمُنْتَظَر
خداوندا به ولی امر خود درود فرست همان كه قیام كننده آرمانی و عدالت مورد انتظار همگان است.[17]
آری او عدالت را سرلوحه اهداف انقلاب خویش قرار داده است زیرا كه عدالت، زمینه ساز حیات حقیقی در همه ابعاد حیات فردی و اجتماعی است و زمین و اهل آن بدون عدالت مردگان بی روحی هستند كه زنده پنداشته می‌شوند.
امام كاظم علیه السلام در تفسیر آیه اِعْلَمُوا اَنّ اللّهَ یحْیی الاَْرْضَ بَعْدَ مَوْتِها [18] فرمود:
مقصود این نیست كه زمین را با باران زنده می‌كند بلكه خداوند مردانی را بر می‌انگیزد كه عدالت را زنده می‌كنند پس به سبب جان گرفتن عدل (در جامعه)، زمین زنده می‌شود...[19]
و تعبیر زنده شدن زمین اشاره به آنست كه عدالت مهدوی، عدالتی است فراگیر و همه جایی نه در بخشی از محیط‌ها و برای بعضی از افراد.
[1]. الغیبة طوسى، فصل 7، ح 412، ص 426.
[2]. همان، ح 411، ص 425.
[3]. الغیبة طوسی، فصل7، ح 414، ص 426.
[4]. الغیبة نعمانى، باب 16، ح 13، ص 305.
[5]. همان، باب 14، ح 17.
[6]. بحارالانوار، ج 53، ص 10.
[7]. از علائم ظهور است كه در ص158 آمده است.
[8]. مراد از مقام، مقام حضرت ابراهیم علیه السلام است كه نزدیك خانه كعبه است و مقصود از ركن، ركن یمانی است، و این جایگاه بسیار مقدسی است كه محل دفن بسیاری از پیامبران خداست.
[9]. الغیبة نعمانى، باب 14، ح 67.
[10]. كمال الدین، ج 1، باب 32، ح 16، ص 603.
[11]. روزگار رهایى، ج 1، ص 554.
[12]. بحارالانوار، ج 51، ص 71.
[13]. روزگار رهایى، ج 1، ص 522.
[14]. سوره توبه، آیه 33.
[15]. سوره انفال، آیه 24.
[16]. كمال الدین، ج 1، باب 30، ح 4، 584.
[17]. مفاتیح الجنان، دعاى افتتاح.
[18]. بدانید كه خداوند زمین را پس از مردنش، زنده خواهد كرد؛ سوره حدید، آیه 17.
[19]. با توجه به روایات دیگر كه آیه را به دوران امام مهدى علیه السلام تفسیر كرده است، مقصود از مردان در این روایت حضرت و یاوران او هستند. برهان، ج 7، ص 446.طبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: ظهور، ابعاد انتظار، انتظار سبز، زمان ظهور، زمینه های ظهور، علائم ظهور، یاران حضرت مهدی، یاران امام، جهان در آستانه ظهور، زمینه سازی، هنگامه ظهور، قائم، حضرت مهدی، عرفان، تصویر، موعود، ولی عصر، مهدوی، ولایت، امام زمان، مهدی، رهبری، ولی امر، مهدویت، امامت، انتظار، عصر ظهور، حدیث، روایت، ائمه، اهل بیت،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic