۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - سایر آداب خانه

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 30 آذر 1390

سایر آداب خانه 
در حدیث معتبر از حضرت امیر المؤ منین ((علیه السلام )) منقول است كه كراهت دارد كه آدمى در خانه شب بروز آورد كه درى و پرده نداشته باشد.
در حدیث دیگر از حضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) منقول است كه سه كسند كه حقتعالى حفظ و حمایت خود را از ایشان میدارد، كسیكه خانه شكسته نازل شود و سكنى نماید و كسیكه در میان راه نماز كند و كسى كه چهار پاى خود را سر دهد و بندى بر آن نگذارد و كسى برآن نگمارد.
درحدیث معتبر ازحضرت صادق ((علیه السلام )) منقول است كه خاكروبه خانه را شب در خانه مگذارید و بیرون بدید كه شیطان درآن جامیگیرد و حضرت امام محمد باقر ((علیه السلام )) فرمود، كه خانه را جاروب كردن پریشانى را برطرف میكند و حضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) فرمود خانه شیطان درخانه هاى شما جائى است كه عنكبوت مى تند.
درحدیث موثق از حضرت صادق ((علیه السلام )) منقول است كه دهان ظرفهاى آب و طعام را ببندید و در خانه هارا ببندید كه شیطان در بسته و ظرف سربسته را نمیگشاید و چراغ را خاموش كنید كه موش آتش در خانه شما میاندازد.
درحدیث دیگر منقول است كه حضرت رسول اكرم ((صلى الله علیه وآله وسلم )) در تابستان كه از خانه بیرون میامیدند براى خوابیدن در روز پنجشنبه بیرون میامدند و چون هوا سرد میشد و داخل خانه ها میشدند براى خوابیدن در روز جمعه داخل میشدند.
درحدیث صحیح از حضرت امام محمد باقر ((علیه السلام )) منقول است كه هركه بر روى قبر بول یا غایط بكند یا ایستاده بول كند یا در خانه تنها بخوابد یا با دست آلوده بطعام بخوابد و شیطان او را بگیرد و دیوانه كند دست از او بر نمى دارد و در هیچ حالى بر آدمى استیلا ندارد مانند این احوال بدرستى كه حضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) بجنگى مى رفتند بوادى رسیدند كه درآنجا جن بسیار بود در میان اصحاب خود ندا كردند كه هر دو تا دست یكدیگر را بگیرید و داخل این وادى شوید و هیچ كس تنها نرود و یك شخص تنها رفت او را صرع گرفت بحضرت خبردادند حضرت انگشت مهین اورا گرفتند و فشردند و گفتند بِسْمِ اللّهس اُخْرُج خَبیثٌ اَنَا رَسُولُ اللّهُ پس شخص صرعش زایل شد و برخاست .
درحدیث دیگر منقول است كه آنحضرت از شخصى پرسیدند كه دركجا فرود آمده گفت در فلان موضع حضرت فرمود كه آیا در نجا كسى با تو هست گفت نه حضرت فرمود كه در خانه تنها مباش و از آنجا بخانه دیگر نقل بكن كه شیطان هنچ وقت بر آدمى جراءت ندارد مثل آنكه در خانه تنها باشد.
درحدیث معتبر از حضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) منقول است كه دستمال گوشت را شب در یورت مگذارید كه آن خوابگاه شیطان است و خاكروبه را در پشت در جمع مكنید كه آن جایگاه شیطان است و چون بدر حجره خود برسید بِسْمِ اللّهِ بگوئید كه شیطان مى گریزد و چون داخل حجره شوید سلام بكنید كه بركت نازل میشود و ملائكه انس مى گیرند.
ازحضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) منقول است كه خاكروبه را شب در خانه مگذارید و روز بیرون برید كه آن جاى نشستن شیطانست و از حضرت امیر المؤ منین ((علیه السلام )) منقول است كه پاك كنید خانه هاى خود را از تار عنكبوت كه گذاشتن آن در خانه باعث فقر و پریشانى میشود.
درحدیث دیگر از حضرت صادق ((علیه السلام )) منقول است كه شستن ظرفها و جاروب كردن خانه و ساحت اندرون و بیرون خانه هار روزى را زیاد میكند.
ازحضرت امیرالمؤ منین ((علیه السلام )) منقول است كه تنیدن عنكبوت و خاكروبه را در خانه گذاشتن باعث پریشانى میشود.
ازحضرت رسول ((صلى الله علیه وآله سلم )) منقول است كه دستمالى كه دست از آن پاك كرده اند و آلوده بطعام و چربى است شب در یورت مگذارید كه آن خوابگاه شیطانست .
ازحضرت صادق ((علیه السلام )) منقول است كه ظرفهاى خود را بى سرش مگذارید كه ظرفى را كه سرش را نمى پوشانند شیطان درآن آب دهن میاندازد و از آنچه در آن هست آنچه میخواهد بر میدارد.
ازحضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) منقول است كه چهارپایان و اطفال و یاران خود را محافظت نمائید بعد از آفتاب فرو رفتن تاوقت خفتن كه در این مابین شیاطین بر ایشان مستولى میشوند.
درحدیث معتبر منقول است كه حضرت رسول ((صلى الله علیه وآله وسلم )) نهى فرمود از آنكه كسى در خانه همسایه نظركند.
درحدیث دیگر فرمود كه حق تعالى شش خصلت را براى من نخواسته است و من نمیخواهم براى امامان از فرزندان من وشیعیان ایشان بادست و ریش و جامه خود بازى كردن درنماز وفحش گفتن در روز روزه و منت گذاشتن بعد از تصدق و جنب بمسجد ها رفتن و در قبرستان خندیدن و برخانه هاى مردم مشرف شدن .
درحدیث صحیح منقول است كه روزى حضرت رسول در حجره بعضى از زنان بودند شخصى از رخنه درگاه در آنحجره نظر میكرد حضرت فرمود كه اگر نزدیك مى بودم چشمت را كور میكردم .
طبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: سایر آداب خانه،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic