۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - دیدار یار

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 18 مهر 1390
از سختی‌ها و تلخی‌ها دوره غیبت، دوری شیعیان از مولای خود و محروم ماندن از دیدار جمال آن یوسف بی همتاست. با شروع روزگار غیبت، منتظران ظهور، پیوسته در حسرت تماشای آن سرو بلند فضیلت سوخته‌اند و آه فراق از دل كشیده اند! البته در دوران غیبت صغری، شیعیان به وسیله نائبان خاص با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ارتباط داشتند و بعضی از آنها به فیض حضور آن بزرگوار رسیدند چنان كه در این باره روایات فراوانی وجود دارد ولی در دوره غیبت كبری كه روزگار غیبت كامل امام است، رابطه یاد شده قطع گردید و امكان شرفیابی به محضر آن حضرت به شكل معمول و از طریق افرادی خاص، منتفی شد.
با این حال بسیاری از علما معتقدند كه در این زمان نیز، ملاقات با آن ماه منیر امكان دارد و بارها اتّفاق افتاده است. حكایت شرفیابی بزرگانی چون علامه بحرالعلوم، مقدس اردبیلی، سیدبن‌طاووس و مانند آنها معروف و مشهور است و در كتاب‌های بزرگان علما نقل گردیده است.[1]
امّا لازم است كه درباره بحث ملاقات با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به نكات زیر توجه شود:
نكته اول اینكه، ملاقات با امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف گاهی در حالت اضطرارو درماندگی افراد روی می‌دهد و گاهی در حالت عادی و به دور از اضطرار. به بیان روشن‌تر گاهی ملاقات‌ها برای دستگیری امام عجل الله تعالی فرجه الشریف از اشخاصی است كه در وضعیتی گرفتار شده‌اند و احساس تنهایی و بی كسی به آنها دست داده است مثل جریان ملاقات بسیاری از افراد كه در مكان‌های مختلف مانند سفر خانه خدا، راه را گم كرده‌اند و امام عجل الله تعالی فرجه الشریف و یا یكی از اصحاب آن حضرت، آنها را از سرگردانی نجات داده است و اكثر ملاقات‌ها از همین قبیل است.
ولی در مواردی ملاقات‌ها در غیر حالت اضطرار بوده است و ملاقات كننده به جهت مقام معنوی ویژه‌ای كه داشته به حضور امام عجل الله تعالی فرجه الشریف شرفیاب شده است.
با توجه به نكته فوق باید توجه داشت كه ادّعای ملاقات و دیدار آن حضرت از هر كسی پذیرفته نیست.
نكته دوم اینكه، در طول مدت غیبت كبری و به ویژه در زمان ما، افرادی با ادّعای ملاقات امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در پی جمع كردن مردم و كسب نام و نانی برای خود بوده‌اند و از این راه بسیاری را به گمراهی و انحراف در عقیده و عمل كشانیده اند؛ با توصیه خواندن بعضی دعاها و انجام برخی اعمال كه بسیاری از آنها هیچ اصل و اساسی ندارد و با دعوت از مشتاقان دیدار، برای شركت در جلسه هایی كه محتوای قابل قبولی ندارد، وعده دیدار حجّت خدا را می‌دهند و بدینگونه امر ملاقات با آن امام غایب را كاری سهل و در دسترسِ همگان جلوه می‌دهند در حالی كه بدون تردید آن حضرت بر طبق اراده پروردگار در غیبت كامل قرار گرفته است و جز برای افرادی انگشت شمار كه تنها راه نجات آنها عنایت مستقیم آن مظهر لطف الهی است رخ نمی‌نماید.
و نكته سوم اینكه جریان ملاقات تنها در صورتی ممكن است كه امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، مصلحت را در وقوع آن ببیند. بنابراین هرگاه با وجود همه شور و اشتیاق یك عاشق و تلاش او برای شرفیابی به محضر امام، ملاقاتی دست ندهد نباید گرفتار یأس و ناامیدی گردد و این را نشانه نبود لطف و عنایت امام بداند همانگونه كه آن كس كه به فیض ملاقات با آن بزرگوار نائل شد، این دیدار نشانه آن نیست كه در تقوا و فضیلت به كمال رسیده است.
جان سخن اینكه اگر چه دیدن جمال نورانی امام عصر و سخن گفتن با آن محبوب دلها سعادتی بزرگ است امّا امامان ما و به ویژه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف از شیعیان نخواسته‌اند كه در پی دیدار امام زمان خود باشند و برای رسیدن به این مقصود، چلّه نشینی كرده و یا بیابان گردی پیشه كنند؛ بلكه در كلمات پیشوایان معصوم علیهم السلام سفارش فراوان شده است كه شیعیان پیوسته به یاد آن حضرت بوده و برای فرج او دعا كنند و در جلب رضای او در گفتار و كردار بكوشند و در راستای اهداف بزرگ او قدم بر دارند تا هر چه زودتر زمینه ظهور آن امید بشریت فراهم گردد و عالم از فیض مستقیم او بهره مند شود.
امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف خود می‌فرماید:
اَكْثِرُوا الدُّعاء بِتَعْجیلِ الْفَرَجِ فَاِنَّ ذلِكَ فَرَجُكُم[2]؛
برای تعجیل فرج، بسیار دعا كنید كه همان فرج شماست.
در اینجا مناسب است جریان شیرین ملاقات مرحوم حاج علی بغدادی را كه از خوبان روزگار خویش بوده است نقل كنیم ولی به جهت رعایت اختصار به بیان نكات مهم آن اكتفا می‌كنیم:

 
آن مرد شایسته و با تقوا، همیشه از بغداد به كاظمین می‌رفت و دو امام بزرگوار حضرت جواد و حضرت كاظم علیهما السلام را زیارت می‌كرد. او می‌گوید: مقداری خُمس و حقوق مالی برعهده ام بود. به همین جهت به نجف اشرف رفتم و بیست تومان از آن را به عالم فقیه و پارسا شیخ انصاری رحمه الله علیه و بیست تومان آن را هم به عالم فقیه شیخ محمد حسین كاظمی رحمه الله علیه و بیست تومان هم به آیت الله شیخ محمد حسن شروقی رحمه الله علیه دادم و تصمیم گرفتم كه بیست تومان دیگر بدهی خود را پس از بازگشت به بغداد به آیة الله آل یاسین رحمه الله علیه بپردازم. روز پنج شنبه به بغداد بازگشتم. نخست به سوی كاظمین رفتم و دو امام بزرگوار را زیارت كردم. پس از آن به منزل آیة الله آل یاسین رفتم و بخشی از باقی مانده بدهی شرعی خود را به او تقدیم كردم و از او اجازه گرفتم كه باقی مانده آن را به تدریج به او یا كسی كه او را مستحق بدانم بپردازم. ایشان اصرار كرد كه نزد او بمانم اما به خاطر كارهای ضروری، عذر خواهی كرده و خداحافظی كردم و به سوی بغداد حركت كردم. وقتی یك سوم راه را رفته بودم با سید بزرگوار و با وقاری روبرو شدم. او عمامه‌ای سبز بر سر داشت و بر گونه اش خالی مشكی آشكار بود و برای زیارت به سوی كاظمین می‌رفت. نزدیك من آمد و سلام كرد و به گرمی با من دست داد و مرا در آغوش كشید و به سینه چسبانید و به من خوش آمد گفت و فرمود: خیر است، كجا می‌روی؟
گفتم: زیارت كرده و اینك عازم بغداد هستم. گفت، شب جمعه است برگرد به كاظمین (و امشب را در آنجا بمان) ! گفتم: نمی‌توانم! گفت، می‌توانی، برگرد تا گواهی دهم كه از دوستان جدّم امیرالمؤمنین علیه السلام و از دوستانِ ما هستی و شیخ نیز گواهی می‌دهد. خداوند می‌فرماید: وَاسْتَشْهِدُوا شَهیدَین[3] ( = دو نفر را شاهد بگیرید.)
حاج علی بغدادی می‌گوید: من پیش از این از آیة الله آل یاسین خواسته بودم كه برای من سندی بنویسد و در آن گواهی كند كه من از شیعیان و دوستداران اهل‌بیت پیامبر صلی الله علیه و آله هستم تا آن نامه را در كفن خویش قرار دهم. از سید پرسیدم: از كجا مرا شناختی و چگونه این گواهی را می‌دهی؟! فرمود: چگونه انسان كسی را كه حق او را به طور كامل می‌دهد نمی‌شناسد؟! گفتم: كدام حقّ؟! فرمود: همان حقوقی كه به وكیل من دادی. گفتم: وكیل شما كیست؟ فرمود: شیخ محمد حسن! گفتم: آیا او وكیل شماست؟ فرمود: آری.
از گفتار او شگفت زده شدم. فكر كردم میان من و او، دوستی دیرینه‌ای است كه من فراموش كرده ام زیرا در برخورد اول مرا به نام صدا زد! و گمان كردم از من توقع دارد كه مبلغی از آن خمس كه بر عهده دارم بدان جهت كه از نسل پیامبر صلی الله علیه و آله است به او تقدیم كنم. بنابراین گفتم: از حقوق شما فرزندان پیامبر مقداری نزد من هست و اجازه گرفته ام كه آن را مصرف كنم. تبسم كرد و گفت: آری! مقداری از حقوق ما را به وكلای ما در نجف پرداختی. پرسیدم: آیا این كارم پذیرفته درگاه خداست؟ فرمود: آری!
به خود آمدم كه چگونه این سید، بزرگترین علمای عصر را، وكیل خود می‌خواند. اما بار دیگر دچار غفلت شدم و موضوع را فراموش كردم!
گفتم: سرورم! آیا درست است كه می‌گویند: هر كس در شب جمعه امام حسین علیه السلام را زیارت كند ( از عذاب خدا )در امان خواهد بود. گفت: آری! و در همان حال دیدگانش پر از اشك شد و گریست. چیزی نگذشت كه دیدم در حرم مطهر كاظمین علیه السلام هستیم بی آنكه از خیابان‌ها و راههایی كه به حرم می‌رسد، عبور كرده باشیم. كنار در ورودی ایستادیم. گفت: زیارت بخوان! گفتم: سرورم من نمی‌توانم خوب بخوانم. گفت: آیا من بخوانم تا با من زیارت كنی؟ گفتم: آری!
او شروع كرد و بر پیامبر و یك یك امامان علیهم السلام سلام گفت و پس از نام مبارك امام‌عسكری علیه السلام رو به من كرد و گفت: آیا امام زمانت را می‌شناسی؟ گفتم: چگونه نمی‌شناسم؟! فرمود: پس بر او سلام كن! گفتم، اَلسَّلامُ عَلَیكَ یا حُجَّةَ اللّه یا صاحِبَ الزَّمان یابْنَ الْحَسن! تبسم كرد و فرمود: عَلَیكَ السَّلام وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَبَرَكاتُهُ.
پس وارد حرم شدیم و ضریح را بوسیدیم. فرمود: زیارت بخوان. گفتم: سرورم، نمی‌توانم خوب بخوانم. فرمود: آیا برایت بخوانم؟ گفتم: آری! او زیارت مشهور به امین اللّه را خواند و آنگاه فرمود: آیا جدّم حسین علیه السلام را زیارت می‌كنی؟ گفتم: آری امشب شب جمعه و شب زیارتی امام حسین علیه السلام است. او زیارت مشهور امام حسین علیه السلام را خواند. هنگام نماز مغرب شد به من فرمود تا نماز را به جماعت بخوانم. پس از نماز آن بزرگوار از نظرم ناپدید شد و هر چه جستجو كردم او را ندیدم!!
تازه به خود آمدم و به یاد آوردم كه سید مرا با نام و نشان صدا زد. خواست كه به كاظمین برگردم و با اینكه نمی‌خواستم بازگشتم. فقهای بزرگ را وكیل خود خواند و سرانجام نیز به صورت ناگهانی پنهان شد. پس از این اندیشه دریافتم كه آن حضرت امام عصر علیه السلام بوده است و دریغا كه دیر او را شناختم.[4]
طول عمر
از مباحث مربوط به زندگی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف طول عمر آن بزرگوار است. برای بعضی این سؤال مطرح است كه چگونه ممكن است انسانی، عمری چنین طولانی داشته باشد؟![5]
سرچشمه این سؤال و علت طرح آن این است كه آنچه در جهان امروز، معمول و متداول است عمرهای محدودی است كه حداكثر بین 80 تا 100 سال طول می‌كشد[6] و بعضی با دیدن و شنیدن اینگونه عمرها، نمی‌توانند یك عمر طولانی را باور كنند یا آن را دور می‌شمارند. وگرنه عمر طولانی از نظر عقل و دانش بشری امری غیر ممكن نیست و دانشمندان با مطالعه اجزاء بدن به این حقیقت رسیده‌اند كه ممكن است انسان، سال‌های بسیار طولانی زنده بماند و حتی گرفتار پیری و فرسودگی هم نشود.
برنارد شاو می‌گوید:
از اصول علمی مورد پذیرش همه دانشمندان بیولوژیست، این است كه برای عمر بشر نمی‌توان حدی تعیین كرد و حتی دیرزیستی نیز مسئله مرزناپذیری است.[7]
پروفسور اتینگر می‌نویسد:
به نظر من با پیشرفت تكنیك‌ها و كاری كه ما شروع كرده ایم بشر قرن بیست و یكم خواهد توانست هزاران سال عمر كند.[8]
بنابراین تلاش دانشمندان برای دست یافتن به راههای غلبه بر پیری و رسیدن به دراز عمری نشانگر امكان چنین پدیده‌ای است چنانكه در این مسیر گام‌های موفقیت آمیزی برداشته شده است و هم اكنون در گوشه و كنار جهان كم نیستند افرادی كه بر اثر شرایط مناسب آب و هوایی و تغذیه مناسب و فعّالیت مناسب بدنی و فكری و عوامل دیگر، عمری نزدیك به صدوپنجاه سال و گاهی بیشتر از آن دارند مهم‌تر اینكه عمر طولانی در گذشته تاریخ انسان‌ها بارها تجربه شده است و در كتاب‌های آسمانی و تاریخی، انسان‌های زیادی با نام و نشان و شرح حال یاد شده‌اند كه مدت عمر آن‌ها بسیار درازتر از عمر بشر امروز بوده است.
در این زمینه كتاب‌ها و مقالات متعدّدی نوشته شده است كه برای نمونه چند مورد را بیان می‌كنیم:
1. در قرآن آیه‌ای هست كه نه تنها از عمر طولانی بلكه از امكان عمر جاویدان خبر می‌دهد و آن آیه درباره حضرت یونس علیه السلام است كه می‌فرماید:
?اگر او (یونس علیه السلام) در شكم ماهی تسبیح نمی‌گفت، تا روز رستاخیز در شكم ماهی می‌ماند.?[9]
بنابراین از نظر قرآن عمری بسیار طولانی (از عصر یونس علیه السلام تا روز رستاخیز) كه در اصطلاح زیست شناسان عمر جاویدان نامیده می‌شود برای انسان و ماهی امكان پذیر است.[10]
2. قرآن كریم در مورد حضرت نوح علیه السلام می فرماید:
به راستی ما نوح را به سوی قومش فرستادیم، پس /950 سال در میان آنها درنگ نمود.[11]
آنچه در آیه شریفه آمده است مدت پیامبری آن حضرت است و براساس برخی روایات، مدت عمر آن بزرگوار /2450 سال بوده است![12]
جالب اینكه در روایتی از امام سجاد علیه السلام نقل شده است كه فرمود:
در امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف سنّت و شیوه‌ای از زندگی حضرت نوح علیه السلام است و آن طول عمر است.[13]
3. و نیز درباره حضرت عیسی علیه السلام می فرماید:
... و هرگز او را نكشتند و به دار نیاویختند بلكه امر به آنها مشتبه شد... به یقین او را نكشتند بلكه خداوند او را به سوی خود بالا برد كه خداوند توانا و فرزانه است.[14]
همه مسلمانان به استناد قرآن و احادیث فراوان معتقدند كه عیسی علیه السلام زنده است و در آسمان هاست و به هنگام ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف فرود آمده و او را یاری خواهد كرد.
امام باقر علیه السلام فرمود:
در صاحب این امر (مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف) چهار سنّت از چهارتن از پیامبران است... و از عیسی علیه السلام سنتی دارد و آن اینكه: (درباره مهدی نیز) می‌گویند: او مرده است در حالی كه او زنده می‌باشد.[15]
علاوه بر قرآن در تورات و انجیل نیز سخن از عمرهای طولانی مطرح گردیده است.
در تورات آمده است كه:
... تمام ایام آدم كه زیست نهصد و سی سال بود كه مُرد... جمله ی ایام انوش نهصد و پنج سال بود كه مُرد... و تمامی ایام قینان نهصد و ده سال بود كه مُرد... پس جمله ی ایام متوشالح نهصد و شصت و نه سال بود كه مُرد....[16]
بنابراین تورات صریحاً به وجود افرادی با داشتن عمرهای طولانی (بیش از نهصد سال) اعتراف می‌كند.
در انجیل نیز عباراتی موجود است كه نشانگر آن است كه عیسی علیه السلام پس از به دار كشیده شدن زنده گردیده و به آسمان بالا رفته است.[17] و در روزگاری فرود خواهد آمد و مسلّم است كه عمر آن بزرگوار از دو هزار سال بیشتر است.
با این بیان روشن می‌شود كه پیروان دو آئین یهود و مسیحیت باید به علت اعتقاد به كتاب مقدس به عمرهای طولانی نیز معتقد باشند.
گذشته از اینكه طول عمر از نظر علمی و عقلی پذیرفتنی است و در گذشته تاریخ، موارد بسیار دارد، در مقیاس قدرت بی نهایت خداوند نیز قابل اثبات است. به اعتقاد همه پیروان ادیان آسمانی تمام ذرات عالم در اختیار خداوند است و تأثیر همه سبب‌ها و علّت‌ها به اراده او بستگی دارد و اگر او نخواهد سبب‌ها از تأثیر باز می‌ماند و نیز بدون سبب و علّت طبیعی، ایجاد می‌كند و می‌آفریند.
او خدایی است كه از دل كوه، شتری بیرون می‌آورد و آتش سوزنده را بر ابراهیم علیه السلام سرد و سلامت می‌سازد و دریا را برای موسی و پیروانش خشك می‌كند و آنها را از میان دو دیوار آبی عبور می‌دهد![18]آیا از اینكه به عصاره انبیاء و اولیاء و آخرین ذخیره الهی و نهایت آمال و آرزوی همه نیكان و تحقق بخش وعده بزرگ قرآن عمری طولانی بدهد، ناتوان خواهد بود؟!
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود:
... خداوند عمر او را (مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف) در دوران غیبتش طولانی می‌گرداند، سپس به قدرت خدایی اش او را در سیمای جوانی زیر چهل سال آشكار می‌سازد تا مردمان دریابند كه خداوند بر هر كاری تواناست.[19]
بنابراین جریان طول عمر امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف، از ابعاد مختلف عقلی و علمی و تاریخی امری ممكن و پذیرفتنی است و پیش از همه اینها از جلوه‌های اراده خداوند بزرگ و تواناست.


[1]. ر.ك: جنّة المأوى و النّجم الثاقب، محدث نورى.
[2]. كمال الدین، ج 2، باب 45، ح 4، ص 239.
[3]. سوره بقره، آیه 282.
[4]. بحارالانوار، ج 53، ص 315 و النجم الثاقب، داستان 31.
[5]. اكنون در سال 1425 هجرى قمرى هستیم و با توجه به اینكه تولد امام مهدى در سال 255 هجرى قمرى واقع شده است، پیشواى ما هم اكنون 1170 سال دارد.
[6]. البته هم اكنون عمرهاى بالاى صد سال هم یافت مى شود كه به نسبت بسیار كم است.
[7]. راز طول عمر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ على اكبر مهدى پور، ص 13.
[8]. مجله دانشمند، سال 6، ش 6، ص 147.
[9]. سوره الصافات، آیه 144.
[10]. خوشبختانه كشف ماهى /400 میلیون ساله در سواحل ماداگاسكار امكان چنین عمرى را براى ماهى، عینى كرد (كیهان، ش 6413 - 22/8/43).
[11]. سوره عنكبوت، آیه 14.
[12]. كمال الدین، ج 2، باب 46، ح 3، ص 309.
[13]. كمال الدین، ج 1، باب 21، ح 4، ص 591.
[14]. سوره نساء، آیه 157.
[15]. بحارالانوار، ج 51، ص 217.
[16]. تورات (ترجمه ى فاضل خانى)، سفر پیدایش باب پنجم، آیات 5 - 32.
[17]. عهد جدید، كتاب اعمال رسولان، باب اول، آیات 1 - 12.
[18]. اینها حقایقى است كه در قرآن كریم آمده است: سوره انبیاء، آیه 69 و سوره شعراء، آیه 63.
[19]. بحارالانوار، ج 51، ص 109. 
منبع سایت : www.parsbook.org
منبع سایت : http://haami.parsiblog.comطبقه بندی: مهدویت، 
برچسب ها: دیدار یار، ملاقات امام زمان، معرفت، عرفان، قائم، حضرت مهدی، تصویر، موعود، ولی عصر، مهدوی، ولایت، امام زمان، مهدی، رهبری، ظهور، ولی امر، مهدویت، امامت، انتظار، عصر ظهور، حدیث، روایت، ائمه، اهل بیت،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic