۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - آداب ملاقات صاحب خانه با كسى كه بخانه او مى آید

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 21 آذر 1390

آداب ملاقات صاحب خانه با كسى كه بخانه او
 مى آید
در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه برخاستن از براى تعظیم مكروه است مگر از براى كسیكه بجهت دین مانند علم و صلاح و نیكى تعظیم او كنند.
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه حق كسى كه داخل خانه مى شود براهل آن خانه آنست كه در وقت داخل شدن و بیرون رفتن پاره با او راه روند و فرمود كه چون كسى داخل خانه شود برصاحب خانه حاكم است تا بیرون آید و آنچه گوید مى باید صاحبخانه اطاعت كند.
از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كسیكه تحفه براى مؤ منى بیاورد مثل بالش یا متكائى یا طعامى یا پوششى یا سلامى كند بر او بهشت بلند شود كه او را مكافات دهد پس حقتعالى باو وحى فرماید كه من طعام بهشت را براهل دنیا حرام كرده ام مگر بر پیغمبر یا وصى پیغمبرى پس چون روز قیامت شود ببهشت خطاب رسد كه امروز مكافات تحفه هاى ایشان را بده پس غلامان و كنیزان از بهشت بیرون آیند با طبقها كه بر روى آنها دستمالها از مروارید انداخته باشند وبنزد ایشان بیاورند چون ایشان نظر كنند بجهنم و اهوال آن و بهشت و آنچه در آن هست عقلشان پرواز كند و از آن طبقها نخورند پس منادى از زیر عرش ایشان را ندا كند كه حق تعالى حرام كرده است جهنم را بر كسیكه از طعام بهشت بخورد پس دست دراز كنند و بخورند.
در حدیث معتبر منقول است كه دو شخص بخانه حضرت امیرالمؤ منین علیه السّلام آمدند حضرت از براى هر یك از ایشان بالشى انداختند یكى ر روى بالش نشست و دیگرى ابا كرد حضرت فرمود كه بنشین كه ابا نمیكند كرامت را مگر خر بعد از آن فرمود كه رسول خدا صلّى اللّه علیه وآله وسلّم فرمود كه هر گاه بیاید بسوى شما كسى كه نزد قوم خود گرامى باشد شما او را گرامى دارید.
در حدیث دیگر از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه سه كسند كه كسى جاهل بحق ایشان نیست مگر منافقى و كسى كه در اسلام ریشش سفید شده باشد و كسیكه حامل لفظ یا معنى قرآن بوده باشد وامام عادل و فرمود كه از تعظیم خدا است تعظیم پیران كردن .
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كسى را كه اكرام مى كنند و او را گرامى دارند باید كه او قبول كند و رد نكند كه رد نمیكند كرامت را مگر خر.
در چند حدیث از حضرت امام رضا علیه السّلام پرسیدند كه كدام است این كرامت كه رد نمیباید كرد فرمود كه مثل آنكه جائى از براى او بگشایند یا بوى خوشى از براى او بیاورند یا بالشى از براى او بگذارند یا مثل اینها از كرامت ها.
از حضرت امام حسن عسكرى علیه السّلام منقول است كه اكرام مكن كسى را بچیزیكه بر او دشوار باشد و از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه هر كه خدمت كند گروهى ازمسلمانان را حقتعالى مثل عدد ایشان خدمتكاران در بهشت باو كرامت فرماید.
حضرت صادق علیه السّلام فرمود هر كه برادر مؤ من او بیاید و او را گرامى دارد چنانستكه خدا را گرامى داشته است و از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه هر ملاطفتى كه كسى با برادر مؤ من خود بكند حق تعالى او را از خدمه بهشت كرامت فرماید.
در حدیث دیگر فرمود كه هر كه اكرام كند برادر مؤ منش را بیك كلمه كه از روى لطف با او بگوید و غمى از او بردارد پیوسته در سایه رحمت الهى باشد تا مشغول این اكرام باشد.
طبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: آداب ملاقات صاحب خانه با كسى كه بخانه او مى آید،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic