۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - آداب نشستن درمجالس

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 20 آذر 1390

آداب نشستن درمجالس  
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه وصیت فرمود به حضرت امیرالمؤ منین علیه السّلام كه هشت كسند كه اگر خوار شوند ملامت نكنند مگر خود را كسیكه حاضر شود بر سر سفره كه او را نخوانده باشند وكسیكه تحكم كند بر صاحب خانه و كسیكه طلب خیر كند از دشنمان خود و كسیكه توقع احسان كند از لئیمان و بخیلان و كسیكه خود را در آورد در رازى كه میان دو كس باشد بى رخصت ایشان و كسیكه استخفاف نماید بپادشاه و كسیكه در مجالس و جائى بنشیند كه او سزاوار آن نباشد و كسیكه سخن با كسى گوید كه گوش ‍ بسخن او نكنند.
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السّلام منقول است كه كسیكه مجموع این سه خصلت یا یكى از آنها در او نباشد و در صدر مجالس بنشیند احمق است اول آنكه هر چه بپرسند و او جواب تواند گفت دویم آنكه چون دیگران عاجز شوند او حق را تواند بیان كرد سیم آنكه راهنمائى براى كسیكه صلاح اهلش در آن باشد تواند كرد.
از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه سزاوار نیست مؤ من را كه بنشیند مگر بعد از جماعتى كه نشسته اند زیرا كه پا برگردن مردم گذاشتن و بالا رفتن علامت سبكى عقل است .
بسند معتبر از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه از علامات تواضع و فروتنى آنست كه آدمى راضى باشد بمجلسى كه پست تر باشد از مجلسى كه سزاوار اوست و بهر كه برسد سلام كند و ترك مجادله كند هر چند كه حق با او باشد و نخواهد كه اورا بپرهیزكارى ستایش كنند.
در حدیث دیگر فرمود كه چون مردم در جاى خود بنشینند و دیگرى در آید اگر كسى از آنها او را بطلبد وجا از برایش بگشاید برود كه آن كرامتى است كه نسبت باو كرده است برادر او و اگر كسى جا از براى او نگشاید هرجا كه گشاده تر است آنجا بنشیند.
در حدیث معتبر دیگر فرمود كه چون كسى بخانه شخصى بیاید هرجا كه صاحب كن خانه مى فرماید بنشیند كه صاحب خانه نیك و بد خانه خود را بهتر مى داند و حضرت امیرالمؤ منین علیه السّلام فرمود كه زینهار كه بر سر راهها منشینید.
در حدیث دیگر فرمود كه نباید كسى در میان جماعتى بنشیند و جامه را از ران خود دور كند.
از حضرت امام حسن عسكرى علیه السّلام منقول است كه هر كه راضى شود بنشستن در جائیكه مناسب شرف او بالاتر از آن باشد پیوسته خدا و ملائكه بر او صلوات فرستند تا برخیزد.
از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه چون رسول خدا صلّى اللّه علیه وآله وسلّم داخل مجلسى مى شدند بهرجا كه بدرگاه نزدیك تر بود مى نشستند.
در روایت معتبر از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه دراكثر اوقات رسول خدا رو بقبله مى نشست .
در حدیث حسن منقول است كه حضرت صادق علیه السّلام در خانه خود نزدیك درگاه مى نشستند روبقبله .
در حدیث دیگر منقول است كه حضرت رسول خدا صلّى اللّه علیه وآله وسلّم سه روش مى نشست گاهى زانوها را از زمین برمى داشتند و دستها را بر پائین زانوها گذاشته ساعد یك دست را بدست دیگر مى گرفتند و گاهى دو زانوا مى نشستند و گاهى یك پار ابر روى پاى دیگر مى گذاشتند و هرگز چهار زانو نمى نشستند.
در حدیث حسن از ابوجمزه منقول است كه گفت دیدم حضرت امام زین العابدین علیه السّلام نشسته بودند ویك پا را بربالاى ران دیگر گذاشته بودند گفت كه مردم این نشستن را خوب نمیدانند و مى گویند كه این نشستن پروردگار است حضرت فرمود كه من از براى واماندگى چنین نشسته ام خدا را واماندگى نمیباشد و او را پینكى و خواب نمیباشد وجسم نیست و نشستن او را نمیباشد.
در روایت دیگر منقول است كه حضرت صادق علیه السّلام چنین نشسته بودند و پاى راست را بر روى ران چپ گذاشته بودند.
در حدیث معتبر منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم فرمود سزاوار نیست جماعتى كه با یك دیگر بنشینند در تابستان بقدر استخوان ذراع كه تقریبا یك شبر باشد از هر طرف میان خود و دیگرى فاصله نگذارند كه از گرما آزار بكشند.
از حضرت صادق علیه السّلام منقول است كه : آدم مشمار كسى را كه در جاى تنگ چهار زانو بنشیند.
در چند حدیث وارد شده است كه احتبا دیوار عریانست و احتبا آنست كه پاها را با پشت بجامه ببندید بروش كمند وحدت یا دست را قفل كنند برزانو چنانكه گذشته یعنى ایشان را در صحراها و جاها كه نزدیك بدیوار نباشد این بعوض تكیه بدیوار كردن است .
در حدیث موثق از حضرت صادق علیه السّلام پرسیدند كه احتبا چونست فرمود كه اگر عورت نمایان نشود باكى نیست .
در حدیث دیگرفرمود كه جایز نیست مرد را كه احتبا كند در برابر كعبه .
طبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: آداب نشستن درمجالس،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic