۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - حقوق صداقت و اخوت

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 آذر 1390

حقوق صداقت و اخوت  
در حدیث منقول است كه : حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام در وقت فوت وصیت نمود بحضرت امام حسن علیه السلام كه برادرى كن با برادران از براى خدا، دوست دار صالحان را براى صلاحشان .
از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است كه : هر كه برادر مؤ منى براى خدا بگیرد خانه در بهشت یافته باشد.
از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه : كسى بعد از اسلام فایده نیافته است كه بهتر باشد از برادرى كه از براى خدا گرفته باشد.
در حدیث دیگر منقول است كه : شخصى بحضرت امام محمد باقر علیه السلام عرض كرد كه بسیار است كه اندوهگین میشوم بى سببى بحدیكه اهل و یاران من اثر آنرا از روى من مشاهده میكنند، فرمود كه حق تعالى مؤ منان را از طینت بهشت آفریده و از نسیم رحمت خود در ایشان جارى گردانیده ، پس باین سبب مؤ منان برادر پدرى و مادرى یكدیگرند پس چون بروح یكى از مؤ منان اندوهى رسد مؤ منان دیگر براى اندوه او محزون میشوند.
در حدیث معتبر از حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم منقول است كه : نظر كردن بروى امام عادل عبادتست ، نظر كردن بروى عالم عبادتست ، نظر كردن بروى پدر و مادر از روى مهربانى وشفقت عبادتست ، نظر كردن بروى برادرى كه دوست دارى او را براى خدا عبادت است .
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام منقول است كه : برادران دونوعند یكى برادرانیكه محل اعتماد باشند در دوستى و یارى ودیگرى برادران خندیدن و صحبت اما اول پس ایشان بمنزله دستند وبالند و اهلند ومالند پس چون بر برادرى چنین اعتماد داشته باشى از براى او صرت كن مال و بدن خود را وبا دوستانش دوستى كن و با دشمنانش دشمنى كن و رازش را بپوشان وعیبش را مخفى دار و نیكیهایش را افشا كن ، بدانكه این قسم برادران كمترند از گوگرد سرخ كه اكسیر است ، اما دویم پس تو لذت صحبت ایشان را مییابى این را از ایشان قطع مكن و توقع زیاده از این از ایشان مدار.
در احادیث معتبره وادر شده است ، كه اخوت و برادرى و آشنائى در عالم ارواح در میان مؤ منان بهم رسیده ، در این نشاءه چون یكدیگر را دیدند آنرا بیاد میآورند.
در احادیث معتبره دیگر وارد شده است كه : مؤ من برادر مؤ من است و دیده او است ، راهنماى او است ، با او خیانت نمیكند، و بر او ظلم نمیكند، او را فریب نمیدهد، با او وعده كه كند خلف نمیكند، با او دروغ نمیگوید، غیبت او نمیكند.
در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه : صداقت و یارى و دوستى حدى چند دارد كه هر كه همه آنها در او نباشد، او را بكمال صداقت نسبت مده ، كسیكه هیچیك از آنها در او نباشد، بهیچ چیز از صداقت او را نسبت مده ، اول آنكه آشكار و پنهانش با تو یكى باشد، دویم آنكه زینت تو را زینت خود داند غیب تو را عیب خود داند، سیم آنكه در بهم رسیدن مالى یا حكومتى سلوك خود را باو تغییر ندهد، چهارم آنكه آنچه توانائى او بآن رسد از تو منع نكند، پنجم آنكه در وقت نكبتها و بلاها تو را وانگذارد و ترك یارى تو نكند.
در حدیث دیگر فرمود كه : هر كه از برادران مؤ من تو سه مرتبه باتو بغضب آید و در هیچ مرتبه حرف بدى در حق تو نگوید، او را بدوستى و یارى خود بگیر.
در حدیث دیگر فرمود كه اعتماد بسیار بر برادر و دوست خود مكن كه رازهاى خود را باو بسپارى كه در وقتیكه او از تو بر گردد چاره نتوانى كرد.
از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است كه : محبت بیست ساله خویشاوندیست و علم اهلش را با یكدیگر بیشتر جمع میكند و ربط میدهد از پدران و از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه : چون دوستى داشته باشى و حكومتى بهم رساند و ده یك از آنچه بیشتر با تو دوستى میكرد بكند دوست بدى نیست از براى تو.
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام منقول است كه : دوستى با دوستان خود هموار مكن و خود را پرمده بایشان بلكه روزى دشمن تو شوند، دشمنى را با دشمنان خود هموار بكن شاید كه روزى دوست تو شوند.
از حضرت امام موسى علیه السلام منقول است كه : بهترین عیش دنیا فراخى خانه وبسیارى دوستانست ، و حضرت لقمان علیه السلام پسر خود را گفت كه با صد كس مصاحبت بكن و با یك كس دشمنى مكن و راضى باش كه غلام نیكان باشى و راضى مشو كه فرزند بدان باشى .
از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه : پنج چیز است كه درهر كه نباشد زندگى بر او گوارا نیست ، صحت بدن و امنیت و توانگرى و قناعت و مونس موافق .
در حدیث دیگر فرمود هر كه را پند دهنده از دلش و زجر كننده ازنفسش و مصاحبى كه او را براه خیر بدارد، نباشد شیطان بر گردنش سوار میشود.
در حدیث دیگر فرمود كه قطع آشنائى از دوستان پدر خود مكن كه روشنى احوالت بتاریكى مبدل میشود، فرمود كه هر كه محبت خود را بغیر محلش بگذارد خود متعرض قطع محبت شده است .
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام منقول است كه : هر كه خود را در محل تهمت در آورد ملامت نكند كسى را كه گمان بد باو میبرد، هر كه راز خود را پنهان دارد اختیار با خودش است ، هر سخنى كه از دو كس گذشت فاش میشود، چون با كسى برادرى كنى آنچه از او ببینى بر محمل نیك حمل كن تا آنكه بحدى برسد كه دیگر محمل نیك نیابى و زینهار كه گمان بد مبر بسخنى كه از برادر صادر شود، تا حمل نیك براى آن یابى و بسیار بگیر از برادران نیك كه ایشان در وقت رفاهیت تهیه اند براى وقت بلا و در وقت بلا سپرند از براى دفع اعدا و مشورت با جماعتى بكن كه از خدا ترسند، برادران مؤ من را بقدر پرهیزكارى ایشان دوست بدار، بپرهیز از زنان بد واز نیكان ایشان در حذرباش .
از حضرت امام رضا علیه السلام منقول است كه : اگر خواهى كه تمام شود براى تو نعمت و كامل شود براى تو مردى و مروت و باصلاح آید براى تو امور معیشت پس شریك مگردان غلامان و مردم دون را در كارهاى خود، كه اگر ایشان را امین گردانى خیانت مى كنند، اگر سخنى با تو گویند دروغ میگویند، اگر بلائى ترا در پیش آید ترا یارى نمیكنند، با عاقل مصاحبت كن هر چند كریم نباشد، از عقلش بهره ور شو و ازخلق بدش احتراز كن وبا كریم مصاحبت كن هر چند عاقل نباشد، كه بعقل خود از كرم اومنتفع میشوى ، بگریز نهایت گریختن از احمقى كه بخیل باشد.
طبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: حقوق صداقت و اخوت،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic