۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - اوقات خواب

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 5 آذر 1390

اوقات خواب 
بدانكه خواب كردن بعد از طلوع صبح تا طلوع آفتاب و میان نماز شام و خفتن و بعد از عصر مكروه است و پیش از ظهر در وقت گرمى هوا و بعد از نماز ظهر تا عصر، خواب قیلوله است وسنت است .
از حضرت على بن الحسین علیه السلام منقول است كه به ابى حمزه ثمالى فرمود كه خواب مكن پیش از طلوع آفتاب كه من از براى تو دوست نمیدارم ، زیرا كه حقتعالى روزى بندگانرا در این وقت قسمت مینماید و هر كه در این وقت در خواب است كه روزى محروم میشود.
از حضرت رسول مرویست كه زمین بسوى خدا ناله و فریاد میكند از سه چیز، از خون حرامیكه بر آن ریخته شود، یا غسلى كه از زنا كند بر روى آن ، یا خواب كردن بر آن پیش از طلوع آفتاب .
ازحضرت صادق منقول است كه خواب بامدا شوم است و روزیرا منع میكند و رنگ را زرد میكند و رو را فبیح متغیر میكند و این خواب شومى است ، بدرستیكه حقتعالى روزیرا مابین طلوع صبح تا طلوع آفتاب قسمت مینماید، پس زینهار كه این خوابرا نكنید و فرمود كه مرغ بریان و ترنجبین بربنى اسرائیل در این وقت نازل مى شد، هر كه در این وقت در خواب بود بهره او نازل نمى شد.
حضرت رسول فرمود كه هر كه در جاى نماز خود بنشیند از طلوع صبح تا طلوع آفتاب خدا او را مستور گرداند از آتش جهنم .
در حدیث دیگر فرمود كه مثل ثواب حج كننده خانه كعبه داشته باشد و گناهانش آمرزیده شود.
اما در چند حدیث تجویز وارد شده است كه اگر نماز بكند و قدرى تعقیب بخواند و پیش از برآمدن آفتاب بخواند باكى نیست ، چنانچه در حدیث صحیح منقول است كه جناب امام رضا علیه السلام بشخصى فرمود كه : فردا بعد از طلوع آفتاب بیا كه من بعد از نماز صبح كردى و ذكر خدا خواندى ، اگر پیش از طلوع آفتاب بخواب روى باكى نیست .
از حضرت امام محمد باقر منقول است كه خواب اول روز سفاهت است و خواب قیلوله نعمت است و خواب بعد از عصر حماقت است و خواب میان نماز شام و خفتن از روزى محروم میگرداند.
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام منقول است كه خواب كردن پیش از نماز طلوع آفتاب و پیش از نماز خفتن ، پریشانى و فقر میآورد.
در روایت دیگر منقول است كه شخصى بخدمت حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم آمد عرض كرد كه من حافظه قوى داشتم ، اكنون فراموشى برمن غالب شده است ، فرمود كه آیا خواب قیلوله میكردى والحال ترك كرده گفت بلى فرمود كه باز خواب قیلوله بكن ، چنان كرد حافظه اش برگشت .
در روایت دیگر وارد شده است كه قیلوله كنید كه شیطان قیلوله نمى كند و منقول است كه نیكویاوریست خواب قیلوله بر بیدارى و عبادت شب .
طبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: اوقات خواب،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic