۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - آداب آب خوردن

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 19 آبان 1390

آداب آب خوردن


از حضرت امام جعفرصادق علیه السلام منقول است كه هر بنده كه آب بخورد و حضرت امام حسین صلوات اللّه علیه و اهلبیت او را یاد كند و لعنت كند كشندگان آنحضرت را حق تعالى صد هزار حسنه براى او بنویسد وصد هزار گناه از او بیندازد و صد هزار درجه براى او بلند كند و چنان باشد كه صد هزار بنده آزاد كرده باشد وحق تعالى در قیامت او را خوشحال و مطمئن خاطر محشور گرداند و اگر باین نحو بگوید خوبست :صَلَواتُ اللّهِ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ وَ اَصْحابِهِ وَ لَعْنَةُ اللّهِ عَلَى قَتَلَةِ الْحُسَیْنِ وَاَعْدائِهِ.
در حدیث صحیح از آنحضرت منقول است كه گاه باشد كه شخصى یك شربت آب بخورد و خدا او را بهمان آب خوردن ببهشت برد باینكه آب بخورد و هنوز خواهش داشته باشد كه از لب بر دارد و حمد خدا بگوید پس بخورد و هنوز سیر نشده از لب باز گیرد و حمد خدا بگوید پس باز بخورد پس حقتعالى بسبب این بهشت را بر او واجب گرداند.
در حدیث معتبر دیگر از آنحضرت منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم چون آب میخوردند ایندعا میخواندند: اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذى سَقاناعَذْبَا زُلالاً وَلَمْ یُسْقِنا ملِْحا اءجا وَلَمْ یُؤ اخِذْنابذُنُوبِنا.
در روایت دیگر از آن حضرت منقول است كه هرگاه كسى پیش از آب خوردن بِسْم اللّهِ بگوید پس باز بِسْمِ اللّهِ بگوید و بخورد پس بعد از خوردن اَلْحَمْدُلِلّهِ بگوید مادام كه آن آب درشكم او باشد تسبیح خدا گوید و ثوابش از براى او باشد.
در حدیث دیگر فرمود كه هرگاه خواهى در شب آبخورى ظرف را بردار حركت بده وبگو یاماءُ، ماءَ زَمْزَم وَ ماءَ فرٌاتٍ یَقْراآنِكَ السَّلام .
در روایت دیگر فرمود هر كه در شب آب بخورد و سه مرتبه بگوید عَلَیْكَ السَّلام مِنْ ماءِ زَمْزَمٍ وَماءِ الْفُراتِ آب خوردن شب باو ضرر نرساند.
در روایت دیگر منقول است در وقت آب خوردن این دعا بخواند اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذى سَقانى فَاَرُوانى وَاَعْطانى فَاَرْضانى وَعافانى وَ كَفانى اَللّهُمَّ اجْعَلْنى مِمَّنْ تَسْقیهِ فى الْمَعادِ مِند حَوْضِ مُحَمَّدٍ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم وَتُسْعِدُهُ بِمُرافَقَتِهِ بِرَحْمَتِكِ یااَرْحَمَ الرّاحمِینَ.
حضرت صادق علیه السلام فرمود كه آب بسیار مخور كه هر دردى را بسوى تو میكشد و تا تاب درد دارى دوا مخور و حضرت امام رضا علیه السلام فرمود كه بر بالاى طعام آب بسیار خوردن ضرر ندارد اما در غیر آن حال آب بسیار مخور و فرمود كه اگر كسى بقدر دو كف طعام بخورد و آب بعد از آن نخورد و عجب دارم كه چرا معده اش ششق نمیشود و مشهور میان علماء آنستكه آب ایستاده خوردن مكروه است و سنت است كه بسه نفس خورده شود.
احادیث بسیار وارد شده است كه ایستاده خوردن خوبست و آب بیك نفس خوردن خوبست و بهتر آنستكه بسه نفس خورده شود و در روز ایستاده بخورد و در شب نشسته چنانچه از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام منقول است كه آب ایستاده خوردن باعث غلبه زرداب و صفرا میشود و در حدیث دیگر فرمود كه آب ایستاده خوردن بیشتر باعث قوت و صحت بدن میشود.
از حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام منقول است كه آب ایستاده مخورید كه باعث دردى میشود كه دوا نداشته باشد مگر آنكه خدا عافیت دهد.
در حدیث صحیح از حضرت امام جعفر صادق علیه السلام منقول است كه ایستاده آب مخور و بر دور هیچ قبر مگرد و در آب ایستاده بول مكن پس هر كه چنین كند و بلائى باو رسد ملامت نكند مگر خود را.ابن بابویه علیه الرحمه گفته است كه مراد از این احادیث آب خوردن شبست .
بدو سند حسن از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه آبرا بسه نفس خوردن بهتر است از خوردن بیك نفس .
در حدیث دیگر منقول است كه شخصى بخدمت آنحضرت عرض كرد كه اگر كسى دم از آب برندارد سیراب شود چون است ؟ حضرت فرمود كه مگر لذت هست در غیر این ؟ گفت مردن میگویند كه این شرب هیم است یعنى شتر تشنه حضرت فرمود كه شرب هیم آنستكه در وقت آشامیدن نام خدا نبرد.
در روایت دیگر منقول است كه اگر آنكسى كه آب بتو میدهد بنده تو باشد بسه نفس آب بخور و اگر آزاد باشد بیك نفس آب بخور.
از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه حضرت رسولخدا دوست میداشتند آبخوردن در قدح شامى را و میفرمودند كه پاكیزه ترین ظرفهاى شما است و براى آنحضرت قدحها از شام بهدیه میآوردند.
در حدیث دیگر منقول است كه حضرت امام محمد باقر علیه السلام از كوزه سفالى آب مى خوردند.
در روایت معتبر منقول است كه حضرت رسول گذشتند بر جماعتى كه دهان به آب گذاشته بودند و میخوردند حضرت فرمود كه بدست بخورید كه بهترین ظرفهاى شما است .
در احادیث معتبره از حضرت امام محمد باقر علیه السلام منقول است كه آداب آب خوردن آنستكه در ابتدابِسْمِ اللّهِ بگو و چون فارغ شوى اَلْحَمْدُلِلّهِ بگو و از پیش دسته كوزه واز جائیكه شكسته باشد یا رخنه داشته باشد نخورى كه این دو موضع جاى شیطان است .
حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم نهى فرمود از دمیدن بدهان در آب .
از حضرت صادق علیه السلام منقول است كه دمیدن در آب وقتى مكروهست كه دیگرى حاضر باشد كه خواهد از آن آب بخورد كه مبادا او را خوش نباشد و در حدیث دیگر از آنحضرت نهى وارد شده است از آب خوردن بدست چپ و فرمود كه آبرا بمكید و كم كم بخورید ودهانرا پر مكنید كه باعث درد جگر میشود.
منقول است كه حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم گاهى در قدحهاى آبگینه كه از شام میآوردند آب تناول میكردند و گاهى در قدح چوب و گاهى در پوست و گاهى در خزف و اگر ظرف حاضر نبود آب در كف میكردند و میآشامیدندطبقه بندی: آداب و سنتهای اخلاق اسلامی «برگرفته از کتاب حلیة المتقین»، 
برچسب ها: آداب آب خوردن،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic