۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - حقایق تاریخی

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 آبان 1390
وجه بهایی بودن اعضای كمیته مجازات و نقش مخفی و قابل توجهی كه فرقه ضاله بهائیت در این ایام و در راستای تحقق سیاست های استعماری بریتانیا برعهده داشت، مسأله مهم و قابل تأملی است، عملیات تروریستی و قتل های پشت سرهم دوران مشروطه از مهم ترین عوامل در ایجاد یك بحران عظیم و عمیق است كه تأثیرات روانی و تبلیغی و فرهنگی عظیمی برجای گذاشت و در فاصله چهارسال آنچنان بی تفاوتی درجامعه به وجود آورد و ساخت سیاسی كشور را چنان خنثی و آلوده كرد كه در نهایت با هجوم چند صدنفر قزاق به سركردگی رضاخان میرپنج از قزوین، پایتخت كشور به سادگی و بی هیچ مقاومتی به تصرف آنها درآمد و با سقوط حكومت قاجار، مشروطیت به سرنوشت شوم دیكتاتوری پهلوی دچار گردید.
این موضوع كه اعضای كمیته مجازات از پیروان فرقه بهائیت بودند و با طرح و برنامه استعماری به صحنه فراخوانده شده بودند یك ادعا نیست و اسناد ومدارك متعددی برای اثبات آن در دست است.
برخی نویسندگان نیز عملیات كمیته مجازات را اعتراض انقلابی در مخالفت با قرارداد 1919 و دولت وثوق الدوله خوانده اند و این درحالی است كه كمیته مجازات در زمان اولین دولت وثوق الدوله در سال 1295 ش. / 1916م. و در اوج وقایع پس از صدور فرمان مشروطیت تأسیس شد و تنها پنج ماه (تا پاییز 1296/1917) فعالیت كرد. بنابراین، عملكرد آن ربطی به قرارداد 1919 نداشت. (109) بنیانگذاران و اعضای اصلی این كمیته از افرادی چون سرتیپ اسدالله خان ابوالفتح زاده، سرتیپ ابراهیم خان منشی زاده(110) (كه هردو از اعضای قدیمی بریگاد قزاق بودند)، محمدنظرخان مشكوه الممالك، احسان الله خان دوستدار، میرزامحمدخان نجات خراسانی، سردارمحیی (برادر میرزاكریم خان رشتی، جاسوس معروف انگلیس) كریم دواتگر و میرزاعلی اكبر ارداقی تشكیل می شد كه زندگینامه همه آنها بشدت آلوده واكثر آنها از پیروان فرقه ضاله بهائیت بودند. هسته مركزی كمیته مجازات ابوالفتح زاده (به عنوان رئیس كمیته) و منشی زاده و مشكات الممالك بودند و مهدی بامداد در كتاب شرح حال رجال ایران، سرتیپ اسدالله خان ابوالفتح زاده و سرتیپ ابراهیم خان منشی زاده را از پیروان فرقه بهائیت معرفی می كند. (111) این موضوع را عبدالله متولی نویسنده كتاب كمیته مجازات نیز تأیید می كند و افزون بردونفر نامبرده، مشكوه الممالك را هم پیرو این فرقه می داند. (112)
پس از ترور اسماعیل خان رییس سیلوی تهران، شبنامه ای از سوی «كمیته مجازات» منتشر می گردد كه مسؤولیت اجرای این ترور را برعهده گرفته و ضمن بیان شعارهای ظاهراً انقلابی سایر افراد و مسؤولان را به مرگ تهدید می نماید.
یكی از اعضای «كمیته مجازات» به نام میرزاعلی اكبر ارداقی درخاطرات خودبه این شبنامه اشاره می كند و می نویسد:
«انتشار این شبنامه به مراتب از قتل میرزااسماعیل خان بیشتر تولید وحشت و اضطراب كرد. من و عمادالكتاب افراد گمنامی بودیم و سه نفر دیگر نیز بهایی بودند. لذا این خود موجب شد كه كسی درباره ما پنج نفر سوءظنی نبرد. . . »(113)
مدتی بعد، اعضای كمیته شناسایی و چند تن از ایشان دستگیر شدند. ابوالفتح زاده و منشی زاده در 26 ذیقعده 1336 قمری، به شكلی مرموز در سمنان به قتل رسیدند و احسان الله خان دوستدار به قفقاز گریخت. مشكات الممالك نیز پس از مدت كوتاهی آزاد شد.
در زمان دستگیری اعضای كمیته مجازات، فرقه بهائی در دستگاه نظمیه از چنان نفوذی برخوردار بود كه بتواند پرونده را به شیوه دلخواه خود فیصله دهد. نفوذ بهائیان در نظمیه از زمان ریاست كنت دو مونت فورت بر نظمیه تهران آغاز شد. عبدالرحیم ضرابی(114) (بهائی كاشانی) معاون او و كلانتر تهران بود و به این دلیل به عبدالرحیم خان كلانتر شهرت داشت. (115)
پس از دستگیری اعضای كمیته مجازات، احمدخان صفا، مسؤول پرونده فوق در نظمیه، به شكلی مرموز به قتل رسید. در این زمان، گروهی به نام «كمیته سیمرغ» طی اطلاعیه ای خطاب به رئیس الوزرا قتل صفا را ناشی از مماشاتی دانست كه دولت در قبال بهائیان در پیش گرفته. گروه فوق مدعی بود كه در تنظیم پرونده تنها نام ابوالفتح زاده و منشی زاده كه بر خلاف میل مسؤولان دولت تصادفاً به تله افتاده اند، ذكر شده و در مورد مشاركت سایر بهائیان مسكوت مانده است. در این اعلامیه چنین می خوانیم:
«احسان الله خان، قاتل منتخب الدوله و احمد آقای روحی و میرزا ضیأالله كه عضو عمده كمیته تروریست بودند، هر كدام در یك محلی مشغول عیش و نوش می باشند. . . ما، كه بر تمام احوال و اسرار اطلاع داریم، نخواهیم گذاشت كه كابینه وزرا از طایفه (بهائی)تشكیل شود زیرا كه اینها شروع به وزیركشی هم خواهند كرد تا اینكه دیگر كسی زیر بار وزارت نرود و میدان را برای خود مصفا نمایند. . . این رشته سر دراز دارد». (116)109- عبداله شهبازی، فصلنامه تاریخ معاصر ایران، ش 27، پاییز 82، صص 45 و .46
110- یكی از سه پسر میرزا ابراهیم خان منشی زاده، به نام داوود منشی زاده، در سال های پس از شهریور 1320 به تأسیس گروه فاشیستی سومكا دست زد. این گروه با نظامیان عالی رتبه وابسته به سازمان اطلاعاتی انگلیس، به رهبری سرلشكر حسن ارفع، رابطه تنگاتنگ داشت و اقدامات آن بخشی از عملیات شبكه فوق به شمار می رفت. (عبداله شهبازی، فصلنامه تاریخ معاصر ایران، ش 27، ص 46، به نقل از ظهور و سقوط پهلوی، ج 2، ص 440).
111- مهدی بامداد، شرح حال رجال ایران، جلد اول، ص 112 و یغما، سال 5 (1331)، ص .134
211- فصلنامه تاریخ معاصر ایران، شماره .27
113- خاطرات علی اكبر ارداقی، ص .51
114- عبدالرحیم ضرابی با مانكجی هاتریا، رئیس شبكه اطلاعاتی بریتانیا در ایران، مرتبط بود و كتاب تاریخ كاشان را به سفارش مانكجی نوشت. عبدالرحیم خان ضرابی از اعضای خاندان سپهر و از خویشان مورخ الدوله سپهر است و پدر علیقلی خان نبیل الدوله بهائی معروف كه از دوستان عباس افندی و سال ها كاردار سفارت ایران در ایالات متحده آمریكا بود. علیقلی خان ضرابی (نبیل الدوله) نیز در جوانی در سفارت انگلیس در تهران كار می كرد. وی در آمریكا یكی از ماسون های بلند پایه شد و در طریقت اسكاتی كهن به درجه سی و سوم (عالی ترین درجه ماسونی) رسید.
115- عبداله شهبازی، فصلنامه تاریخ معاصر ایران، ش 27، صص 44-.45
116- عبداله شهبازی، تاریخ معاصر ایران، ش 27، صص 44 - 45، به نقل از آرشیو مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، پرونده 43850 - ن.طبقه بندی: فرقه های ضاله (شیطان پرستی،وهابیت و بهائیت و ...)، 
برچسب ها: حقایق تاریخی،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic