۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩ - مراسم‌و تشریفـات‌

فال

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

اس ام اس عاشقانه

۩۞۩ آتش ب اختیار ۩۞۩
ما سرباز لشکر عشق سید خامنه ایم ...

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 6 مهر 1390

جشنهاى یزیدیان بر منباى تقویم زرتشتى/ میترائى استوار است و مهمترین آنها همان مراسم جامائیه‌یا جام است كه هر ساله در اواسط تابستان در روستاى ” لالش” در مركز كردستان عراق برگزار می‌شود که با ایام‌جشن‌پاییزی‌مهرگان‌، نزدیكی‌عجیبی‌دارد این مراسم البته به مدت هفت روز ادامه دارد و در آن علاوه بر زیارت مرقد شیخ عدى و دیدار از دوزخ، مجسمه بزرگى از طاووس می‌سازند كه سمبل ملك طاووس “شیطان” است.

باور این مردم از جهان ملغمه ایست از باور زرتشتى، میترائى و صوفى. در این باور “یزدان” در آغاز مرواریدى آفرید كه پس از گذشت چهل هزار سال شكست و ملك طاووس، فرشته مقرب یزدان، از خرده ریز همین مروارید جهان مادى را خلق كرد. پس از آن بود كه فرشتگان دیگر توسط یزدان خلق شدند. در این باور، شیطان نه دشمن خدا كه شریك او در خلقت جهان است.

روایت “یزیدى” از خلقت انسان به روایت یهودى/ مسیحى از خلق آدم و حوا نزدیك است با این تفاوت كه “شیطان” نه فرشته مغضوب وسوسه گر كه آموزگارى خردمند براى انسان است. در این باور خدا پس از خلق انسان خودش را از ماجرا كنار كشیده و دخالتى در نیكى و بدى او ندارد. آنكه راه نیك و بد را نشان انسان می‌دهد همانا ملك طاووس است.

در این‌جشن‌، مراسم‌ و نیایش‌هــای ‌گوناگونی ‌انجام ‌می‌شود كه ‌تعدادی ‌شرح ‌داده ‌می شود:

مراسم سما كه‌ توسط‌ گروهی‌متشكل‌از بیست‌نفر در محوطه‌مقابل ‌مقبره ‌شیخ‌عدی ‌بدوریك‌ شمعدان ‌بنام ‌چقالته ‌كه ‌در وسط‌ حیاط ‌قرار گرفته‌انجام‌ می‌گیرد. بر بالای‌ شمعدان ‌یك ‌ظرف‌پر از روغن‌زیتون‌دیده ‌می‌شود كه‌در اطراف‌آن‌هفت ‌فتیله ‌قرار دارد. در وسط‌ ظرف ‌فتیله ‌دیگری ‌كه ‌به ‌فرم‌ گل ‌رز بزرگی‌ ساخته‌شده ‌جای ‌دارد. مراسم با چرخش‌ كند و آهسته ‌بدور شمعدان‌در حال ‌سوختن‌، هر چهار ساعت‌سه ‌بار، در حالی ‌كه ‌قوالها در جلوی ‌درب‌ مقبره‌ و مشغول ‌نوحه‌ سرایی‌ و نواختن‌ دف ‌و نای‌هستند، اجرا می‌شو.

مراسم قباغ ‌ویژه ‌پنجمین ‌روز جشن‌است ‌كه ‌در آن‌عده‌ای‌به ‌قله‌كوه‌ مقابل ‌رفته‌ با تفنگهای ‌خود شروع‌ به ‌تیر اندازی‌ می‌كنند و سپس‌ در میان‌هلهله‌ و شادی ‌فراوان‌ به ‌مقبره‌ شیخ ‌باز می‌گردند كه ‌مردان‌ و زنان‌ همراه ‌دف ‌و نای ‌دور آنها در حال‌ رقص‌هستند در اینحال ‌میر شیخان ‌گاو بزرگی ‌را آماده ‌كرده ‌و از آنان ‌می‌خواهد تا آنرا در مقابل‌هر گونه‌آسیب ‌محفوظ ‌بدارند. جوانان‌مسلح ‌گاو را تحویل‌ گرفته ‌و با خود به‌مقبره ‌شیخ ‌شمس‌مقبره‌ای‌دیگر از پارسیان‌در فاصله‌ای‌دورتر می‌برند و تعهد می‌كنند كه‌آنرا صحیح‌و سالم‌به‌مقبره‌شیخ‌عدی‌برگردانند. زمانی‌كه‌آنها دعا و مناجات‌را كه‌برای‌غیر ایزدیها نامعلوم‌می‌نماید تكرار می‌كنند دو نفر ایزدی‌، مخفیانه‌به ‌داخل ‌صف ‌آنان ‌نفوذ كرده ‌و یكی‌از آنها با زرنگی‌خاص‌گاو را می‌دزدد، ناگهان‌صدای‌داد و فریاد از هر طرف‌بلند می‌شود و حاضرین‌بی‌آنكه‌اهمیت‌بدهند چه‌كسی‌دزد است‌شروع‌به‌جستجوی‌گاو می‌كنند و این‌در حالی‌است‌كه‌وانمود می‌كنند كه‌هم‌ نام ‌و هم‌حضور وی ‌را فراموش‌كرده‌اند.

آنها سپس‌گاو را در میان‌احساسات‌شدید خود به‌مقبره‌شیخ‌عدی‌باز می‌گردانند.

افراد قبائل‌و عشایر در محلی‌بنام‌میدان‌جهاد گردهم‌جمع‌می‌شوند و سپس‌ده‌مرد شجاع‌و نترس‌قبیله‌جلوتر می‌آیند تا از گاو پاسداری

كنند. اما در این‌موقع‌میر اعلام‌می‌كند كه‌احتیاج‌به‌وجود آنها نیست‌چرا كه‌گاو، فراری‌شده‌است‌این‌بدان‌علت‌است‌كه‌دو مردی‌كه‌قبلاً گاو را دزدیده‌بودند بداخل‌مقبره‌وارد شده‌و خود را بجای‌مردان‌میر كه‌قصد پاسداری‌از گاو را داشتند جا زده‌بودند آنها سپس‌همراه‌با گاو به‌آرامگاه‌شیخ‌شمس‌فرار می‌كنند در آنجا یزیدیها با چوب‌و شلاق گاو را شدیداً می‌زنند و پس‌از چندی‌ذبح‌می‌كنند.

این‌مراسم یك‌سرگرمی‌مخصوص‌جشن‌نیست‌بلكه‌رداصل‌یك‌آیین‌مذهبی‌است‌كه‌ایزدیان‌ به‌روش‌سنتی‌آنرا انجام‌می‌دهند تا بركت‌و فراوانی‌را نصیب‌كشاورزی‌خود بكنند این‌مراسم در واقع‌فرم‌خلاصه‌شده‌های‌است‌از نحوه‌دستگیری‌گاو و ذبح‌آن‌توسط‌میترا از مراسم مهر پرستان‌.
طبقه بندی: فرقه های ضاله (شیطان پرستی،وهابیت و بهائیت و ...)، 
برچسب ها: مراسم‌و تشریفـات‌،
ارسال توسط سرباز فدایی ولایت
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نظر سنجی
كدام یك از موضوعات این وبلاگ را بیشتر می پسندید ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
محبوبیت در گوگل

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic